Kiíró: Oktatási Minisztérium, Oktatási Minisztérium Kutatás-fejlesztési Helyettes Államtitkársága
Pályázat címe: Kutatási, fejlesztési és innovációs program
Pályázhatnak: Belföldi székhelyű jogi személyből és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságból alakult konzorciumok.
Beadási határidő: 2000. október 31.
I. A PÁLYÁZAT CÉLKITŰZÉSEI, FORRÁSAI
A Kormány a Széchenyi-terv egyik stratégiai elemeként Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Program megvalósítását határozta el annak érdekében, hogy a Program keretében végzett kutatás-fejlesztési tevékenység, az innováció eredményei hozzájáruljanak az ország versenyképességének növeléséhez, az életminőség javításához, minőségi munkahelyek teremtéséhez és általában a tudás-alapú gazdaság kiépüléséhez.
A pályázati rendszer fő célja olyan nagyívű, interdiszciplináris és integráló jellegű projektek indítása, amelyek az anyagi és szellemi erőforrások megfelelő összpontosításával valódi áttöréshez vezethetnek a megjelölt területeken. A feladat nagysága és komplexitása a technikai lebonyolításban is egy újfajta, kétlépcsős megközelítést kíván.
Jelen felhívás célja – a 2001. januárjában meghirdetésre tervezett pályázatokat megelőzően – az országban a prioritásokhoz szakmailag kapcsolódó tényleges kutatás-fejlesztési és innovációs kapacitásoknak minél jobb megismerése érdekében a pályázati szándékok felmérése, az alábbi főirányokban (nemzeti programokban).
A főirányok belső tartalma, prioritásai
Az egyes főirányokon belül prioritást jelentő ún. kulcsterületek, vagy kulcsakciók határozhatók meg, ami azt jelenti, hogy a pályázat főirányok a tudomány- és technológiapolitika prioritási területei szerint feladat-orientáltan tagolódnak tovább.
A főirányonként az alábbiakban felsorolt kulcsterületek csak előzetes, a főirány jellegét illusztráló témák; a végleges kulcsterületek meghatározása később történik.
1. Főirány: Az életminőség javítása
Orvosbiológiai kutatások, az egészség megőrzésének és a betegségek megelőzésének kutatása, molekuláris alapú gyógyszerkutatás, társadalom-egészségügyi, egészségpolitikai és egészséggazdálkodási kutatások. A kulcsterületek az életminőség javításán belül széles területet kívánnak lefedni.
2. Főirány: Kommunikációs és információs technológiák
Integrált intelligens érzékelők, az emberi nyelvtechnológia eszközeinek és módszereinek fejlesztése, mobil és integrált távközlési hálózatok, analóg számítási módszerek a robotikában, stb. A kulcsterületek az információs társadalomban való részvétel és az információs társadalom alakításának technológiáit egyaránt felölelik.
3. Főirány: Környezetvédelmi és anyagtudományi kutatások
Ökológiai kutatások, környezetszennyező anyagok kimutatása és ártalmatlanítása, hazai természetes nyersanyagok hasznosítása, új energiaforrások, új energetikai technológiák, korszerű gyártástechnológiák, új anyagok előállítása, nanotechnológia. A kulcsterületek a környezetvédelmi kutatások, valamint az anyagtudományi és gyártástechnológiai kutatás-fejlesztések területeit egyaránt felölelik.
4. Főirány: Agrárgazdasági és biotechnológiai kutatások
A kulcsterületek a molekuláris állat- és növénynemesítés, az erdő- és vadgazdálkodás, állatorvosi és növényvédelmi kutatások, a nemzetközi piaci versenyképességgel kapcsolatos agárgazdasági kutatások, élelmiszeripari technológiák fejlesztése. A kulcsterületek az agrárgazdasági és biotechnológiai kutatások széles területét kívánják lefedni.
5. Főirány: A nemzeti örökség és a jelenkor társadalmi kihívásainak kutatása
A kulcsterületek a magyar kultúra és annak európai beágyazottsága, a nemzetiségi és kisebbségi kérdések vizsgálata, a társadalmi folyamatok, valamint az ember és természet kapcsolatának kutatása. A kulcsterületek a nemzeti örökség és a jelenkor társadalmi kihívásai kutatásának széles területét kívánják lefedni.
A felhívás tartalmi feltételei megfelelnek a később meghirdetésre kerülő végleges pályázatnak. Az 5. főirány szakmai sajátosságai nagymértékben eltérőek, ennek megfelelően a pályázati feltételek is különböznek az 1.–4., illetve az 5. főirányokra vonatkozóan.
II. RÉSZVÉTELI FELTÉTELEK ÉS A TÁMOGATÁS MÉRTÉKE
A pályázatot kizárólag magyarországi telephelyen tervezett K+F tevékenységre lehet beadni. Konzorcium alakítása esetén a konzorcium együttműködésének szabályait, a konzorcium vezetőjét a konzorcium maga állapítja meg. A konzorcium munkamegosztását a pályázatban fel kell tárni.
A kiírásra kerülő végleges pályázaton való részvétel feltétele jelen felhívásnak megfelelő pályázati szándék közlése, de a pályázók a pályázati projektben módosíthatják pályázatuk tartalmát és a résztvevők körét.
III.1 Pályázati feltételek az 1–4 főirányhoz
Ki pályázhat?
Az előpályázaton minden olyan belföldi székhelyű jogi személyből és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságból alakult konzorcium részt vehet, amely a projekt kutatás-fejlesztési tevékenységét Magyarországon kívánja végezni. Konzorciumi tagok természetesen felsőoktatási intézmények, illetve kutatóintézetek szervezeti egységei is lehetnek (tanszék, kutatócsoport, intézet, stb.), amennyiben ehhez az intézmény hozzájárul. Részt vehetnek az EU tagállamaiban, valamint az EU 5. Keretprogramjához teljes körben társult országokban bejegyzett szervezetek is, azzal a feltétellel, hogy a hazai támogatásból nem részesülnek. A benyújtott előpályázatok a végleges pályázat alapelveivel összhangban álló szakmai bírálaton esnek át, melynek eredményét a pályázók megkapják.
A végső pályázati projektek értékelésekor prioritást élveznek azok a projektek, amelyek vállalkozás és közcélú kutatóhely (felsőoktatási intézmény, akadémiai kutatóhely, költségvetési (ágazati) kutató-fejlesztő intézet, közhasznú jelleggel működő kutató-fejlesztő intézet, közgyűjtemény) konzorciális együttműködésén alapulnak. További előnyt jelent, ha a pályázó(k)nak a témához kapcsolódóan érvényes pályázata(uk) van az EU 5. Keretprogramjában.
A kiírásra kerülő végleges pályázaton való részvétel feltétele a jelen felhívásnak megfelelő pályázati szándék közlése, de a pályázók a pályázati projektben módosíthatják pályázatuk tartalmát és a résztvevők körét
A pályázati támogatás mértéke:
A pályázat alapvető célja alkalmazott kutatás-fejlesztési projektek támogatása. A rendszer alapkutatást külön nem támogat, ezért alapkutatási projekt csak egy egyértelműen ráépülő alkalmazott kutatás-fejlesztési projekt részeként fogadható be úgy, hogy aránya nem haladhatja meg a teljes költségvetés 30%-át. Demonstrációs projekt (új technológiák ipari mértékű megvalósításának demonstrálása) hasonlóképpen csak K+F projektre épülve kaphat támogatást.
A pályázati projektekre támogatás igényelhető, az alábbi mértékben (a támogatás részaránya mindig a projekt teljes költségvetésének %-ban értendő):
• alapkutatási projekt és ráépülő alkalmazott K+F projekt esetén:
az alapkutatási hányadra vonatkozóan max. 100%,
az alkalmazott K+F hányadra vonatkozóan max. 50%,
• alkalmazott K+F projekt esetén: max. 50 %,
• alkalmazott K+F fázist és demonstrációs fázist egyaránt tartalmazó projekt esetén:
az alkalmazott K+F hányadra vonatkozóan max. 50%,
a demonstrációs hányadra vonatkozóan max. 35%,
A pályázat keretében projektenként igényelhető összeg: minimum 100 millió Ft.
A pályázati projektek futamideje minimum 2 év, maximum 4 év.
III.2. Pályázati feltételek az 5. főirányhoz
Ki pályázhat?
A pályázaton részt vehet minden belföldi székhelyű jogi személy és jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, illetve ezek konzorciuma. A pályázók természetesen felsőoktatási intézmények, illetve kutatóintézetek szervezeti egységei is lehetnek (tanszék, kutatócsoport, intézet, stb.), amennyiben ehhez az intézmény hozzájárul. A projekt koordinátora csak közcélú kutatási kutatóhely (felsőoktatási intézmény, akadémiai kutatóhely, költségvetési (ágazati) kutató-fejlesztő intézet, közhasznú kutató-fejlesztő intézet, közgyűjtemény) lehet. Részt vehetnek az EU tagállamaiban, valamint az EU 5. Keretprogramjához teljes körben társult országokban bejegyzett szervezetek is, azzal a feltétellel, hogy a hazai támogatásból nem részesülnek. A benyújtott előpályázatok a végleges pályázat alapelveivel összhangban álló szakmai bírálaton esnek át, melynek eredményét a pályázók megkapják.
A támogatás mértéke
A pályázat keretében projektenként igényelhető összeg minimum 10 millió forint.
A pályázati projektek futamideje maximálisan 4 év.
IV. INFORMÁCIÓS SZOLGÁLTATÁSOK, TÁJÉKOZTATÁS
A jelen felhívásra a pályázati szándék közléséhez a mellékletben csatolt adatlapot (letölthető a www.om.hu címről) kell 2 példányban kitölteni és a konzorcium vezetőjének aláírásával benyújtani az alábbi címen:
Oktatás Minisztérium Kutatás-fejlesztési Helyettes Államtitkárság,
1052 Budapest, Szervita tér 8.
A benyújtás határideje: 2000. október 31.
A borítékon kérjük feltüntetni: "NKFP előpályázat".
A felhívással kapcsolatosan információt ad:
dr. Balogh Tamás főosztályvezető
(telefon: 318-4247, fax: 266-2056,
email: [email protected].
A benyújtott pályázati anyagokat az OM bizalmasan kezeli.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.