Küszködik a kínai gazdaság

Kínában továbbra is a kétéves mélypont közelében állt az infláció májusban, az ipari termelői árak hét éve nem látott ütemben csökkentek a kínai nemzeti statisztikai hivatal pénteki jelentése szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hivatal közlése szerint a fogyasztói árak éves összevetésben 0,2 százalékkal nőttek az előző hónapban. Áprilisban az éves alapú infláció 0,1 százalakra csökkent, amely a 2021. februári defláció óta a legalacsonyabb érték. Múlt hónapra az elemzők 0,3 százalékos inflációt vártak.

Nincs pörgés (Fotó: Pixabay)
Nincs pörgés (Fotó: Pixabay)

Havi szinten az árindex 0,2 százalékponttal csökkent áprilishoz képest az előző havi 0,1 százalékpontos visszaesést követően.

A volatilis energia és élelmiszerektől megtisztított maginfláció májusban 0,6 százalékponttal emelkedett éves szinten, az áprilisi 0,7 százalékpontos emelkedés után.

Az élelmiszerárak májusban 1 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, szemben az áprilisi 0,4 százalékkal szemben.

A statisztikai hivatal adatközlése szerint felgyorsult az ipari termelői árak csökkenése. Májusban éves szinten 4,6 százalékos volt a csökkenés. Utoljára 2016 májusában mértek ennél nagyobb zsugorodást, akkor 7,6 százalékkal estek az ipari termelői árak.

Elemzők szerint az adatok arra utalnak, hogy a kínai gazdaságban újra felerősödtek a deflációs kockázatok és ez kamatkondíciók enyhítésre késztetheti a jegybankot.

A szigorú járványügyi korlátozások decemberi feloldását követően csak lassan áll talpra a világ második legnagyobb gazdasága, a lanyha belföldi kereslet és gyengébb exportteljesítmény miatt.

A hét közepén publikált adatok szerint májusban a vártnál nagyobb, 8,5 százalékos volt a kivitel visszaesése éves szinten, az első öt hónapban pedig stagnált az export.

A kormány a tavalyi 3 százalékos GDP-növekedés után idén 5 százalék körüli bővüléssel számol. (MTI)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo