A KPMG a könyvvizsgálat kivételével valamennyi üzletág növelte bevételeit, a társaság szerint az auditrészleg eredményét a pénzpiacokon és a könyvvizsgálói szakmában világszerte tapasztalt drámai változások befolyásolták.
- Számos, többnyire egymással összefüggő esemény hatására világszerte lelassult a gazdaság és megrendültek a pénzpiacok. A tavaly szeptember 11-i események kiváltotta politikai hangulatban folyamatosan csökkent a fogyasztói bizalom, a világ számos vezető gazdaságának recesszióval kell szembenéznie. A sokk elapasztotta a határokon átnyúló befektetéseket, megrázta a tőzsdéket. Mindez nagyban hozzájárult az Egyesült Államokban kialakult vállalati-számviteli botránysorozathoz. Az Enron-ügy (nyomában nagynevű riválisunk, az Andersen bukásával) és a többi botrány hatására született jogi szigorítások hatása nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte, így Magyarországon is érezhető. Kedvezőtlen volt a forint erősödése, valamint a választások körüli időszakot jellemző gazdasági inaktivitás, kivárás is. Mindezek hatására az eddigi dinamikus növekedés lelassult, főként a könyvvizsgálat területén – érvelt Richard Ebling.
A KPMG Magyarországon és a Közép- és Kelet-Európai régióban
A szeptemberrel záruló pénzügyi évben amagyarországi KPMG bevételeinek legnagyobb hányadát a könyvvizsgáló részleg érte el; 4,6 milliárd forintos eredményük ugyanakkor 4%-kal kevesebb az előző évinél. A tanácsadási üzletág (Consulting) bevétele 1%-kal, 1,6 milliárd forintra nőtt, az adótanácsadásé 12%-kal 764 millió forintra. A pénzügyi tanácsadás (Financial Advisory Services - FAS) üzletág bevétele nőtt a legnagyobb arányban, a 592 milliós bevétel 44%-kal több az előző évinél.
A világgazdaságot jellemző bizonytalanság ellenére a KPMG következő pénzügyi évre 12% bevételnövekedést tervez.
- Hiszünk benne, hogy a konszolidáció és az új helyzethez való rugalmas alkalmazkodás nyomán ismét stabil növekedés vár ránk. Optimisták vagyunk, mert a KPMG alapértékei – a minőség, a függetlenség és az integritás – az elmúlt év eseményeinek hatására felértékelődtek” – mondta a KPMG vezetője.
A KPMG a közép- és kelet-európai régióban (KPMG CEE) 16 ország 24 városában működtet irodát, a munkatársak száma meghaladja a 2500-at. A régió 154 millió dolláros bevételt ért el az elmúlt pénzügyi évben, ez 7%-kal több mint egy évvel korábban. A KPMG vezetősége szerint a régió a világ egyik leggyorsabban fejlődő gazdasági övezete, a növekedésnek pedig további lendületet adhat a nizzai szerződés októberi, írországi elfogadása, amely megnyitotta az utat az uniós csatlakozás felé a régió nyolc állama (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Szlovénia és a három balti állam) előtt.
A KPMG az Európai Uniós csatlakozás támogatója
Richard Ebling szerint az uniós csatlakozás egymagában nagyobb hatással lesz a magyar gazdaságra, mint bármi más az elmúlt ötven évben. Csak ez önmagában várhatóan 2 százalékponttal emeli a GDP növekedését, míg az alacsony költségek, az olcsó és jól képzett munkaerő továbbra is komoly vonzerő lesz a vezető vállalatok számára. Már ma is számos multinacionális cég működteti regionális központját Magyarországon, számuk, a KPMG szerint, a jövőben növekedni fog.
A sikeres csatlakozás záloga azonban a jövő év, a felkészülés éve. A tagjelöltek számára az egyik legnagyobb feladat, hogy megteremtsék a feltételeket az uniós támogatások felhasználására, ám több iparágban még az uniós jogrendszer átvétele sem fejeződött be. Számos hatóságnál a felügyeleti és ellenőrző funkciók további fejlesztése szükséges. A KPMG jelenleg a Magyar Energiahivatalnál segíti a fejlesztést, és hasonló munkákra számít a telecom és a közlekedési ágazatokban, illetve az uniós normáknak megfelelő adózás jogi rendszerének kialakításában. Ugyanakkor a tagjelöltek még nem mérték fel teljes mértékben az uniós joganyag (Acquis Communautaire) átvételének számos következményét - tette hozzá a szakember. Több területen pedig - például az adózás/vám terén, a közbeszerzéseknél, vagy az egészségügyben - nem megfelelő az informatikai rendszerek elterjedtségének és integráltságának foka.
Az EU, egyebek mellett, sürgeti, hogy Magyarország igazítsa az uniós normákhoz az adókedvezmények rendszerét, és teremtse meg a feltételeket az uniós támogatások fogadására. Az uniós ismeretek hiányára tekintettel a KPMG olyan szolgáltatásokat kínál, amelyek megfelelő információt és segítséget jelentenek például az uniós jogharmonizáció gazdasági hatásainak felmérésében, az uniós normák érvényesítésében, az uniós támogatások megszerzésében és felhasználásában, vagy az uniós standardokhoz illeszkedő informatikai rendszerek alkalmazásában.
KPMG – a konszolidáció éve
Az elmúlt év a szakmai szolgáltató cégek működésének egyik legviharosabb esztendeje volt – hangsúlyozta Richard Ebling senior partner, a KPMG évzáró sajtótájékoztatóján. A magyarországi KPMG a szeptemberrel záruló pénzügyi évben 7,9 milliárd forintos bevételt ért el, szemben az előző évi 8 milliárd forintos árbevétellel. A szakmai szolgáltató cég azzal számol, hogy a növekedés folytatódik a jövőben, bár aránya csökken az elmúlt négy évhez képest, amikor a cég megduplázta bevételeit. A 2003-as esztendőben a KPMG az uniós csatlakozási felkészülést tekinti a legfőbb feladatnak.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.