Kozmetikai és háztartás-vegyipari piac

A kozmetikai és háztartás-vegyipart is felölelő vegyipar a magyar gazdaság egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata, az iparág termelési értéke az 1996. évi 822 752 millió forintról 1998-ra 1 147 458 millió forintra nőtt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma a kozmetikai és háztartás-vegyipari piacot a jelentős mértékű import, a multinacionális cégek vezető pozíciója jellemzi. Az ágazat egészét tekintve a jegyzett tőkén belül a külföldi tőke részaránya meghaladja az 50%-ot. A piac egészén belül az egyes termékcsoportokat tekintve, szembetűnően nagy, 75% feletti, a külföldi tőke részaránya a mosó- és tisztítószergyártásban. Közel hasonló nagyságú (72%) a külföldi tőke részaránya a 2442-es (gyógyszergyártás) csoportban. Ha a jegyzett tőke értékének nagyságát is figyelembe vesszük, ez 13-szorosa a tisztítószerénél. Így a külföldi tőke értékét is figyelembe véve, elsősorban ebben az ágazatban van jelen.

A kozmetikai és háztartás-vegyipari cikkek termelési értéke 1998-ben 30,7 Mrd forintot tett ki, ami 46,8%-kal nagyobb az 1995-ben elért eredménynél.
Az értékesítés nagysága 1995-1998 között közel 50%-kal emelkedett: az 1995. évi 20,6 Mrd forintról 30,8 Mrd forintra. Az értékesítésen belül a belföldi piaci értékesítés növekedése 30,6%-os volt, az export a háromszorosára nőtt.

Az 1996-1998 közötti években mind a háztartás-vegyipari cikkek, mind a kozmetikai cikkek termelési volumene több, mint 20%-kal visszaesett.

Az 1996-ban még 350,7 ezer tonna háztartás-vegyipari cikk termelés 1998-ra 24,1%-kal 266,3 ezer tonnára csökkent. A háztartás-vegyipari termék körben a szappan és szappanként használt szerves felületaktív termékek, és a mosó- és mosogatószerek gyártása csökkent 1996-1998 között, átlagosan 25%-kal. Bár mennyiségükben jóval kisebb tételt jelentenek, a felületaktív szerek gyártása 143,6%-kal nőtt.

A kozmetikai cikkek 1996. évi 34 ezer tonnás termelése 1998-ra 21%-kal 27 ezer tonnára csökkent. A kozmetikai cikkeken belül csupán egy termékcsoport termelése nőtt jelentősebben, a manikűr és pedikűr készítményeké, amelyek gyártása a vizsgált három évben 23,3%-kal nőtt. Az arcvizek, dezodorok és fürdősók csoport termelési szintje nagyjából azonos szinten mozgott. A többi termékcsoport visszaesése 20% fölötti, ez alól a samponok, hajlakkok kivételt jelentenek, amelyek gyártása mindössze 2,2%-kal csökkent. Ezzel szemben igen nagy mértékben, 44%-kal, csökkent a szépség- és bőrápoló készítmények, valamint a hajápoláshoz szükséges termékek gyártása.

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo