Az erről szóló elismerést csütörtök este Portóban, a 2007. évi európai vállalkozói díjakat kiosztó ünnepségen vette át Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) gazdaságfejlesztési szakállamtitkára, Parragh László, a vállalkozói hitelkártyát működtető KA-VOSZ Zrt felügyelőbizottságának elnöke és Szép Zoltán, a KA-VOSZ fejlesztési igazgatója.
A Széchenyi kártya mellett hasonló minősítést kapott egy észt program is, amelynek a segítségével 12 perc alatt be lehet jegyeztetni egy céget az interneten.
Az ünnepségen a bürokrácia visszaszorítása kategóriában - amelyben a Széchenyi kártya és az észt pályázat is indult - nem osztottak ki díjat.
A 2007. évi Európai Vállalkozási Díjpályázaton a fődíjat egy bilbaói pályázat nyerte el, amely munkahelyeket teremtett helyi kisvállalkozásoknak a baszkföldi település felújított városközpontjában. A fődíjon kívül négy kategóriában hirdettek nyertest.
Háromszáz projekt közül
A pályázaton az EU-tagországok több mint háromszáz projektet nyújtottak be, a zsűri 48 projektet juttatott tovább a középdöntőbe, ezek közül került ki a 13 döntős résztvevő, amelyek közül a magyar konstrukció kivívta az uniós elismerést. A kiváló minősítéssel azoknak a munkáját is elismerték, akik úgy döntöttek, hogy szükség van Magyarországon a kis- és középvállalkozásokat támogató pénzügyi konstrukcióra - mondta a szakállamtitkár. (Korábban Magyar Minőség Háza Díjat kapott a Széchenyi Kártya.)
Krisán László, a Ka-VOSZ vezérigazgatója úgy értékelte, hogy az elismerés mögött a program minden részvevőjének a teljesítménye húzódik meg. Hozzátette, a pályázat révén egyre többen ismerik meg a Széchenyi kártyát az EU-tagállamokban; a terméket külön is bemutatták a díjkiosztás kísérő csütörtöki konferencián. A vezérigazgató úgy vélte, a termék közérthetősége miatt könnyen adaptálható más országokban.
A magyar vállalkozások húsz százaléka használja
A kártya bevezetése óta eltelt öt évben 127 ezer igénylést regisztráltak, 82 ezer kártyát már ki is adtak. A Széchenyi kártya révén 415 milliárd forint hitelt helyeztek ki. (A sikert jelzi, hogy jövőre megújul a konstrukció.)
Parragh László, a KA-VOSZ felügyelőbizottságának elnöke, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vezetője elmondta, az EU-ban 23 millió kisvállalkozás működik, olyan programra van szükség, amely ezt a vállalkozói kört segíti. A Széchenyi kártya szavai szerint már bizonyított, mert a magyar vállalkozások mintegy 20 százalékát már elérte.
A magyarországi programok közül a KA-VOSZ Széchenyi kártya konstrukciójának a bürokrácia visszaszorítása kategóriában elért döntős helyezése mellett a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kereskedelmi és iparkamara Kárpátok Üzleti Akadémia programja ért el sikert; az úttörő szellem a vállalkozásban kategóriában az elődöntőbe került.