Az április 12-én megjelent februári adatok alapján az előző hónapban tapasztalt kiugrás az építőiparban nem maradt tartós, mivel az ágazat termelése 8,5 százalékkal kisebb volt a januárinál. Azonban pozitív képet fest a megkötött új szerződések volumene, ami februárban éves alapon 84,1 százalékkal tovább nőtt, és az ágazatba tartozó vállalkozások február végi szerződésállományának volumene is mindössze 7,6 százalékkal maradt el az előző év azonos időszaki adatától. Oldódni látszik az építőipar teljesítményére leginkább ható negatív tényezők némelyike, azaz a hitelkamatok csökkentek, az új otthonfelújítási program és lakáspiaci élénkülés nyomán a belső kereslet élénkül, azonban az uniós források hiánya és a héten bejelentett 675 milliárd forint beruházás-elhalasztás negatív tényező az ágazat kilátásai szempontjából.
Az építőipar meghatározó folyamatai
A külső környezetet tekintve a decemberi 3,6 százalékos növekedés után 2024. januárban mindössze 0,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet az építőipari termelés volumene az Európai Unióban. Sem a tavalyi, sem az idei év nem lesz az építőipar éve az EU-ban.
Jelenleg a magas kamatszintek (ami már csökkenő pályán van) az uniós források hiánya, valamint az állami beruházások elhalasztása csökkenti az ágazat teljesítményét itthon, de rontja a kilátásokat tegnapi bejelentés, miszerint a kormány 675 milliárd forint beruházást elhalasztásáról döntött.