A Volkswagen már a hónap elején közölte, hogy története során először németországi üzemek bezárását fontolgatják, aminek egy költségcsökkentési terv is része. A fő problémát az ázsiai riválisok jelentik.
A Jefferies elemzői szerint a VW vezetősége eltökélt a kapacitástöbblet és a költségcsökkentés kezelésére.
Három nap észak-amerikai úton a vezetőséggel meggyőzött minket arról, hogy nincs olyan B-terv, amely kizárná a kapacitáscsökkentést - mondták, hozzátéve, hogy a döntések 3-4 milliárd eurós céltartalékot eredményezhetnek a negyedik negyedévben.
Szerkezetátalakítási törekvéseinek részeként a Volkswagen a múlt héten felmondta hat németországi üzemének régóta fennálló munkahely-biztonsági programját, ütközve a nagyhatalmú szakszervezetekkel, amelyek heves ellenállást ígértek mindenfajta megszorítással szemben.
A szakszervezeteknek nyomást kell érezniük az új megállapodások megkötésére, miközben a VW-nek lehetősége lesz kikényszeríteni az elbocsátásokat. Fennáll az üzemzavarok veszélye, de a szakszervezetek csak a fizetések miatt sztrájkolhatnak, az üzemek bezárása vagy elbocsátások miatt nem, ha az utóbbiak nem kapnak szerződéses védelmet - írta Jefferies.
Jefferies szerint a bezárási költségek körülbelül 2,5-3,0 milliárd eurót, legfeljebb 4 milliárd eurót tehetnek ki, feltételezve, hogy munkavállalónként két éves fizetést adnak, plusz az egyéb kiadások.
A folyamat akut mivoltát jól érzékelteti, hogy a múlt héten ugyan véget ért a sztrájk az Audi német autógyár brüsszeli üzemében, azonban az Audi brüsszeli üzemének a sorsa továbbra is kérdéses. Az Audi anyavállalata, a Volkswagen júliusban közölte, hogy a Brüsszelben található üzem bezárása nem zárható ki az ott gyártott elektromos Q8 e-tron SUV típusú járművek iránti gyenge kereslet miatt. (Reuters)