Költségvetési sulibuli

Jelenleg 300 ezerrel kevesebb gyerek vesz részt a közoktatásban, mint tizenöt évvel ezelőtt - a nem fűnyíró elvű reform e körülményről is szól.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A számtanpélda nem lett bonyolultabb, csak másmilyen. A jövő évi büdzsé arra kárhoztatja a közoktatás felelőseit, hogy teljesítménymutató alapján adják a támogatást. Ehhez az adott iskola diákjainak száma, a törvényben előírt osztályonkénti átlaglétszám, s nem mellékesen a kötelező óraszám a számítási alap. Erre a szisztémára mondja az oktatási tárca, hogy a vélelmezett forráskivonás kevésbé szól a tényleges forráskivonásról, mivel a reformok révén az iskolák megvédik magukat a fűnyíró elvű finanszírozástól. A büdzsében mindenesetre több mint 7 milliárd forinttal kevesebb pénz szerepel a közoktatás rubrikában, s vélhetően két éven át be is fagyasztják a támogatás mértékét. Igen ám, de a pénz mellett csökken más is. A csoportfinanszírozás - így hívják a szisztémát - szeptembertől mintegy lereagálja a csökkenő diákszámot. A statisztikákból kitetszik, most 300 ezerrel kevesebb gyerek vesz részt a közoktatásban, mint tizenöt évvel ezelőtt.  Praktikusan ugyanannyi tanár áll a katedrán, mint a rendszerváltás évében, sőt az iskolák kapacitása - az épületek darabszáma - sem követte a tanulószám fogyását.

Érdemes tovább elemezni a köz- és felsőoktatás költségvetési számait. Jelenleg a GDP-nek az 5,4 százaléka megy el erre a célra. A közoktatásban a mostani tanévben 1,8 millió diák tanul, a felsőoktatásban pedig 424 ezer. A közoktatás 240 ezer embernek jelent kenyérkeresetet, az egyetemek és a főiskolák 52 ezren dolgoznak, 23 ezren közülük oktatóként. Azt már szinte tényként lehet kezelni tehát, hogy rövid távon a csökkenő diákszámhoz is igazodóan, reformra hajazó finanszírozási átalakítás lesz az iskolákban. Arról pedig a kormányzat ugyancsak állást foglalt, hogy a kistérségi társulások révén a közoktatásba visszajuttatják az elvett pénzt, miközben az alsó tagozatokat egyelőre nem "bántják" a kistelepüléseken.

Nem ennyire "számszaki" az, ami a felsőoktatásnak a reformját jelenti. Még akkor sem, ha a minap már kormányzati döntés is kimondta, állami finanszírozású képzésre felvett 62 ezer első évfolyamos helyett jövőre csak 56 ezernek az oktatási költségeit vállalja magára a büdzsé. A következő években további létszámcsökkentések várhatók. A döntések "ideológiája" az a banalitás, hogy a munkaerőpiacon hasznosítható diplomákkal kerüljenek ki az egyetemekről, főiskolákról a hallgatók. Illetve az, hogy a minőség alapján ők maguk döntessenek arról, hová viszik a hozzájuk kötődő támogatást. Persze prózai a háttere a hatezerrel kevesebb hallgatót kísérő állami támogatásnak, az, hogy a szakemberkereslettel hangolják össze a finanszírozást, s nem alkalmazzák a fűnyíró elvet. A piac felértékelte a természettudományos, az informatikai, a műszaki szakokra járó diákokat, s kevesebb bölcsésznek, jogásznak, közgazdásznak, tanárnak lesz helye a munkaerőpiacon. Az állam tehát az utóbbiak kárára és az előbbiek javára strukturálja át a finanszírozási rendszerét. Hosszabb időszak alatt ugyan, de az egyetemek, főiskolák is társasági formára emlékeztető finanszírozás modellt vezetnek be, a felállítandó gazdasági tanácsok pedig a menedzselésben jártas szakértőkkel egészülnek ki.

E reformlépések már hellyel-közzel hasonlatosak azokhoz az indítványokhoz, amelyekkel az utóbbi időben is többször a nyilvánosság elé állt a Horn-kormány pénzügyminisztere, Bokros Lajos. Csak emlékeztetőül néhány a megállapításai, indítványai közül. Mint azt elmondta egy tanácskozáson, a tandíj szükséges, ám nem elégséges a felsőoktatás reformjában. Alapvető, hogy megszünteti a kormányzat a fejkvóta típusú finanszírozást, ha ugyanis a diákszám alapján automatikusan jár a pénz, akkor csak roppant káros mennyiségi növekedésre lehet ösztönözni. Fölösleges a közalkalmazotti jogállás és az ezzel kapcsolatos bérszabályozás is. A felsőoktatási törvényt azonban úgy változtatná meg, illetve vissza Bokros Lajos, hogy a szenátusok gazdasági döntéshozatali jogát visszavonná. Mert - fejtegette - a tulajdonosnak kell elsődleges szerepet adni a gazdasági döntésekben is. A volt pénzügyminiszter az egyetemek, főiskolák gazdasági tanácsai helyett tulajdonosi irányító testületeket tart kívánatosnak. A túl sok képzőhely "fölöslegét" egyszerűen be kell zárni, például oly módon is, hogy külön csődtörvényt kap a felsőoktatás.  A fejkvóta finanszírozás helyett pedig a fenntartók a fizikai infrastruktúrát működtessék a pénzükkel. A tandíj arra lenne jó, hogy fedezze a tanárok fizetését, azaz folyó költséget és nem tőkeköltséget kellene finanszírozni így. A szenátus legyen a tanszabadság letéteményese, a rektor és környezete pedig a tanárokról, javadalmazásukról döntsön például.  A hallgatók ugyancsak rendszeresen és kötelezően értékeljék a tanárok teljesítményét, a pénzükért - a tandíjért - követeljenek. A diákok minősítésének pedig legyen következménye is. Bokros szerint jelenleg igen sok intézményben szerzett jogok alapján tanítanak, többletteljesítmény nélkül, akár évtizedeken át. A CEU professzora nem is tagadja, nagyon durva az a javaslata is, hogy minden hazai egyetem és főiskola csak nemzetközi akkreditáció alapján működhessen, különben nem lesznek versenyképesek.



 

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo