Magyarország az elmúlt tíz esztendőben a közvetlen tőkeberuházás egy főre jutó értékében a legjobb volt a közép-kelet-európai régióban. Egyes szakértők úgy prognosztizálják, hogy hazánk a 4-ik helyet foglalja majd el Európában a beruházások tekintetében.
A kritériumok
A tőkevonzó képesség legmeghatározóbb tényezője a politikai stabilitás, ez KO-kritérium e tekintetben - mutatott rá Egyed. A második legfontosabb kitétel a lokális pénzpiaci stabilitás, mennyire stabil a kamatláb. Ezt követi a jogszabályi környezet és állami működés kiszámíthatósága, valamint a tisztességes verseny és transzparens piacok megléte.
Érdekesség, hogy a társasági adózás és beruházási kedvezmények szinte a legutolsó helyen szerepelnek a tőkevonzó képesség tényezői között - summázta Egyed.
Reformok kopogtatnak
Magyarország nagy reformok előtt áll, az oktatás-képzés, az adózás és az üzleti környezet javítása érdekében. A felsőoktatásban szükséges a műszaki tudományos keretszámok növelése, hiszen erre óriási kereslet mutatkozik ismét. A szakképzések összehangolása a vállalkozói szférával szintén fontos eleme a versenyképesség megőrzésének. Mindezek mellett azonban szükség van a nyugati kultúrákban már meghonosodott élethosszig tartó tanulás ösztönzésére és elterjesztésére is.
#page#Az adózás tekintetében az adóalap szélesítés, az adórendszer egyszerűsítése, és a GDP-arányos adóteher csökkentése a legfőbb feladat.
A kkv-k fejlesztése a cél
A kis- és középvállalatok üzleti környezetének fejlesztése és a kutatás+fejlesztésre fordított összegek növelése az elsődleges cél. Ennek érdekében a kormány áprilisban fogadta el, s a nyár elején elkezdődött az Üzletre hangolva bürokráciacsökkentő program kivitelezése. Ettől a programtól évi 80-100 milliárd forintos vállalkozói megtakarítást várnak 2012-ig bezárólag.
A k+f területen a jelenlegi 0,9 százaléknyi GDP arányos költést 2012-re megdupláznák, így elérné az 1,8 százalékot. Ám ez még mindig messze alulmúlja a lisszaboni vállalás 3 százalékos előírásait.
A kormány szakértői egy hónap múlva rukkolnak elő kimondottan a kkv-k fejlesztésére irányuló stratégiával, melyet ősszel fog megvitatni a parlament - közölte a szakállamtitkár. Mindezen lépésekkel a kormány célja a versenyképesség és a tőkevonzó képesség fokozása makroszinten, valamint a kkv-szektor termelékenységének és foglalkoztatásának növelése.