Kőkemény kiadáscsökkentés áll még előttünk

A Reformszövetség februári javaslatainak egy részét már meghaladta az idő, az azonban továbbra is érvényes, hogy az állami kiadásokat nagymértékben kell lefaragni, 2011 végéig mintegy 1.300 milliárd forinttal kell csökkenteni az állami költekezést - mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója, a Reformszövetség munkájában résztvevő közgazdász a Gazdasági és Szociális Tanács ülésén (GSZT).

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Reformszövetség ugyan április elején megszüntette tevékenységét, a GSZT azonban kedden tűzte napirendjére a szövetség javaslatait. (Az adójavaslatokkal megbízott Oszkó Pérter azóta a Deloitte vezérigazgatói székét pénzügyminiszterire cserélte.)

Potenciális 2 százalék

Palócz Éva szerint 2011-re el lehetne érni azt, hogy az állami kiadások a GDP-hez mérten 50 százalék alá menjenek vissza, ami azt jelenti, hogy az állami költekezés akkor a 2001-es mértékre esne vissza. Ehhez az szükséges, hogy az idén legkevesebb 350 milliárd forinttal, jövőre pedig további 450-500 milliárd forinttal kellene mérsékelni az állami kiadásokat. A Reformszövetség javaslatai szerint az állami ráfordítások között a szociális kiadásokat is jelentősen le kellene faragni úgy, hogy együttesen 2011-re az állami kiadások a GDP-hez mérten a mostani 50 százalék fölötti arányról mintegy 42 százalékra csökkenjenek - elemezte a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Palócz szerint ez szükséges lenne ahhoz, hogy a magyar gazdaságban rejlő 2 százalékos növekedési potenciált elérjük, és 2013-tól e fölött mintegy 1,5 százalékponttal bővüljön a magyar GDP.


A Reformszövetség eredeti javaslatai



Chikán Attila, az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere, a Corvinus Egyetem professzora, a Reformszövetség szakembere elmondta: pénzügyileg tarthatatlan az államháztartás jelenlegi kiadási szintje, de legalább ekkora gond az, hogy a magyar gazdaságot a teljesítményhiány jellemzi. Hozzátette: ugyan a magyar foglalkoztatottak jelentős számú órát töltenek el munkával, az elavult struktúrák miatt a magyar termelékenység azonban csak fele a nyugat-európai átlagnak. Chikán Attila azt hangsúlyozta, hogy ideje lenne valódi gazdaságösztönző és -fejlesztő programokat elindítani, és megfelelően kezelni a kis- és középvállalkozásokat, mert eddig minden politikai erő sokat beszélt erről, de valójában keveset javítottak a kkv-k helyzetén. A most felálló kormányról úgy fogalmazott: "az átmeneti kormánnyal nem tudok mit kezdeni, egy tíz hónapra szóló kormány alkalmatlan arra, hogy a problémák gyökerét több évre szólóan kezelje, a problémákat megoldja". Ezzel együtt úgy vélte, hogy nem kell mindjárt ellenségesen hozzáállni az új kormányhoz, de megítélése szerint az új helyzet is azt mutatja, hogy a politikai racionalitás ismét maga alá gyűrte a gazdasági ésszerűséget.

Programok nem érzékelhetőek

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a Reformszövetség tagja a korábbi kormány tevékenységéről elmondta: az a kormányzás, amelyik minden hónapban új programokat indít, az nem hoz semmi újat. Azon a véleményen volt, hogy a gazdasági válság nem előidézője volt az ország gazdasági gondjainak, csupán felgyorsította a negatív folyamatokat, megnövelte a gazdasági bajokat.  Parragh szerint a leköszönő kormány tettei közül csak az IMF-hitelt lehet pozitívumként említeni, mert szavai szerint a 20 milliárd eurós hitelcsomag "elhárította a haváriát". Hiányolta azonban, hogy a beharangozott programok valójában nem indultak el, az építőiparnak ígért mintegy 1.800 milliárd forintos program ténylegesen nem kezdődött el, és az 1.400 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomag sem érzékelhető.

A kamara elnöke szerint az új kormánynak tényleges lépéseket, valódi fordulatot kell megvalósítania, mert a mostani kilátások sem kedvezőek, az export például legkevesebb 15 százalékkal esik vissza éves szinten, és az idei évre elfogadott költségvetés számai sem igazak, már csak azért sem, mert azt 267 forint/euró árfolyamon állították össze. Rámutatott: "hiba lenne az, ha az állam csak a költségvetés egyensúlyára törekedne; az igaz, hogy tovább eladósodni nem lehet, de valamilyen módon a fogyasztást is generálni kell". Kiemelte, a Bajnai-csomagnak működőképesnek kell lennie, mert az ország nem vesztegethet el még egy évet.

Szakmai ambíciók
Előtérbe kerülhet a válságkezelés Magyarországon, miután többhetes előkészület után megtörtént a kormányfő-váltás. A Bajnai-kormányban hat tárca élére új szakértő miniszter került, hatan pedig folytatják munkájukat. Sokak szerint ez a változás segíti majd az ország kilábalását a globális krízissel nehezített gazdasági válságból. Mások viszont úgy vélik, a most hivatalba lépő kormánynak meg sem lenne szabad alakulnia, ugyanis előrehozott választásokra volna szükség. Bajnai Gordon kormányfő-jelölt még megválasztását megelőzően elmondott beszédében leszögezte: a válságkezelő kormánynak csak szakmai ambíciója van. A miniszterelnök szerint ha végigcsinálja az ország a programot, akár megerősödve kerülhet ki a válságból. A miniszterelnök hangoztatta: az államnak, a politikának és Magyarország tehetősebb embereinek egyértelműen részt kell vállalniuk a válságkezelés terheiből.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo