A gazdasági miniszter csütörtökön 25 magas rangú japán vállalatvezetővel folytatott tárgyalást egyebek mellett a két ország közötti gazdasági kapcsolatokról. Kóka János szerint a japán vállalatvezetők kifejezték elkötelezettségüket a magyarországi befektetések sikeressége mellett, és változatlan bizalommal tekintenek a befektetői környezetre. Szavai szerint a közel múltban német és egyesült államokbeli befektetőkkel folytatott tárgyalásokon a cégvezetők pozitívan értékelték, hogy a magyar kormány elkötelezett a reform és a stabilizációs folyamatok mellett. Utalva Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének azon kijelentésére, amely szerint vissza kellene vonni az egyensúlyjavító csomagot, megjegyezte: "Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének egyetlen mondata többet árt a befektetői bizalomnak, mint száz eldobott utcakő".
Kóka János utalva a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet nyilatkozatára elmondta: a Magyarország pénzpiaci és befektetői minősítésében a legfőbb aggály, hogy Orbán Viktor meg tudja-e akadályozni a reformok és a stabilizációs folyamatok végrehajtását. A Fitch szerdán stabilról negatívra rontotta a magyar deviza és forintadósság kilátását. Ugyanakkor megerősítette, hogy a devizaadósságra fenntartja az eddigi "BBBplusz" minősítési fokozatot, míg a helyi valutában fennálló adósságra az "Aminusz" minősítést.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, és Garamhegyi Ábel, a gazdasági minisztérium államtitkára csütörtökön Budapesten folytatott megbeszélést a Shoukoukai, a Magyarországi Japánok Társasága Kereskedelmi és Ipari Tagozatának tagjaival. A megbeszélés célja az volt, hogy lehetőséget nyújtson a magyar kormányzat és a japán üzletemberek közötti párbeszédre, elősegítve ezzel a már megtelepedett cégek sikeres üzletmenetét és a további japán befektetéseket. A találkozón részt vett Teruyoshi Inagawa, Japán budapesti nagykövete is. A gazdasági tárca adatai szerint a japán cégek Magyarországon mintegy 2,5 milliárd dollár értékű befektetést hajtottak végre. A Magyarországon működő 112 japán érdekeltségű cég több mint 16 ezer fő részére biztosít munkát. A japán közvetlen működő tőke túlnyomó többsége a feldolgozóiparban működik.