Kóka: 200 milliárd forint tűnik el a gyógyító-megelőző szektorból

A vállalkozók 100 milliárd forintnyi hitelhez juthatnak, jelentette be Kóka János egy vállalati fórumon, hozzátéve, a pályázati rendszer káros adminisztratív szankcióit egyfajta biztosítási rendszer válthatja fel. A gazdasági minisztert a Magyar Magántulajdonú Vállalatok Klubja látta vendégül.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hírértékű bejelentésnek nem szánta, csak éppen elmondta a Magyar Magántulajdonú Vállalatok Klubja tagsága, illetve újságírók előtt Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, hogy tárcája és a Pénzügyminisztérium már javában dolgozik egy új tőkepiaci törvényen. A cél, hogy nagyobb likviditású börze segítse az üzleti szférát, a tőkéhez jutást. A február 10-én szervezett találkozón a gazdasági tárca vezetője megnyugvással vette tudomásul, hogy vendéglátói egyet jelentenek a nagyvállalati kör azon részével, amelynek tulajdonlása magyar személyekkel és magyarországi cégbejegyzéssel, itthoni vállalatközponttal jelent egyet. És nyomban reflektálni tudott a fizikai értelemben is házigazda Transelektro-tulajdonos Székely Péter azon felvetésére, hogy jó lenne végre egyszer már nem a nulláról kezdeni a kommunikációt, érdekérvényesítést a hatalom, a gazdasági kormányzat szereplőivel, márpedig a kormányváltások mindannyiszor erre kényszerítették az üzleti élet szereplőit. Kóka János ugyancsak evidenciaként szólt arról, hogy társadalmi-politikai konszenzus szükségeltetik, hogy a fejlesztési programok politikai ciklusokon átívelhessenek.

Az igazán sikeres irányt vevő országokat elemezve az állapítható meg - érvelt a miniszter -, hogy a makrogazdasági környezet mindegyiknél rendben találtatott, nem különben a nagy rendszerek - az adó, az egészségügyi, a társadalombiztosítási, az oktatási - állapota. E két alapvetés nem sokat ér, ha az adott ország nem találja ki a sztoriját. Kóka negyedik tétele szerint az ír példa - azaz a már hivatkozott társadalmi-gazdasági konszenzus - is másolandó. A hosszú távú fejlesztéspolitika gyakorlatilag egyet jelent számos, több kormányzati ciklus alatt megvalósítható programmal, lásd a szennyvíztisztító beruházásokat, az autópálya-fejlesztéseket.  A versenyképesség jövője azt is jelenti, hogy az oktatási rendszert ma úgy módosítja az ország, hogy három-öt-tíz év múlva pont olyan szakemberek kerülnek ki az iskolákból, egyetemekről, akikre például a Magyar Magántulajdonú Vállalatok Klubját is alkotó cégeknek akkor lesz szükségük.

Kóka János ehelyütt is felvázolta az adópolitikai elképzeléseit, változtatási céljait, miszerint a kormányzatnak mielőbb változtatnia kell a kevesen fizetnek sok közterhet állapoton, a helyi iparűzési adó hozzáadott-érték termelést büntető jellegén. A teljesen fölösleges, érdemi állami bevételt nem jelentő tíz-húsz adófajta csak bosszantja a vállalkozókat, akiknek ráadásul arra kell koncentrálniuk, hogy az APEH melyik számlájára fizessék be a pénzt, mert ha tévednek, akkor - bár fizettek - mindenféle indokolatlan, drága büntetést kapnak. Lehetne ezen az államigazgatási tehetetlenségen gyorsan és egyszerűen változtatni. A gazdasági tárca vezetője olyan megoldásokra vár javaslatot az üzleti szféra szereplőitől, amilyenek megvalósításával megszüntethetők a vállalkozókat idegesítő problémák úgy, hogy azok eliliminálásához ne kelljen költségvetést módosítani. Ebből már tavasszal lehet parlamenthez benyújtható változtatási csomag. Az őszi ülésszakra is készít egy csomagot a kormányzat, remélve az üzleti szféra tevőleges beleszólását. Az áfát, a helyi iparűzési adót, a személyi jövedelemadót, a bürokrácia csökkentését sorolja ide a miniszter. Hosszú távra adópolitikai chartát gondol a gazdasági és a pénzügyi kormányzat, világosan felvázolva benne 3-5 évre a vállalkozók számára fontos trendeket, változtatásokat. Mindez persze csak akkor működik, ha a mai nagy rendszerek - az egészségügyi, az önkormányzati, a regionális finanszírozás - szerkezete is megváltozik, mert csak így csökkenhetnek érdemben az adók, a társadalombiztosítási hozzájárulások. Ameddig ma az 1000 milliárdos gyógyító-megelőző és gyógyszerkasszából legalább 200 milliárd forintot kilopnak, elpazarolnak, addig hiába "trükközget" a kormányzat pár százaléknyit a büdzsé terhére.  Ezért elengedhetetlen a tb. szerkezetét érintő érdemi változás. A költségvetést valódi szigorral igyekszik betartani a kormány - szögezte le Kóka János, de ettől még a rendszer maga, a hihetetlen méretű bürokrácia komoly változtatást igénye. Az államigazgatás hatékonyságán - kivált, ha a jelen kormány 2006-ban is hatalomban marad - alapvető módon kívánnak változtatni.

Addig pedig a gazdasági tárca - mivel számos gazdaságfejlesztési eszközt felügyel - a pályázati lehetőségeket, a hitel- és tőkeprogramokat kezelhetőbbé, eléérhetőbbé teszi az üzleti szféra számára. Kóka János bejelentette, hogy a gazdasági versenyképesség operatív programjának 2005-ös csomagja napokon belül megjelenik. Mégpedig úgy, hogy az összes e célú maradék pénzt meg lehet pályázni. A korábbi túlzott védelmet és túlzott biztonságot kifejezetten káros eredményt hozó folyamatnak ítéli a miniszter, az adminisztratív szankciók egyszerűen gátolták a gazdálkodók pénzhez jutását. Fel kell vállalnia a minisztériumnak a pályázati rendszer működését segítő bizonyos mértékű kockázatot, s érdemes egyfajta biztosítási rendszer bevezetésén is gondolkodni, amely bizonyos mértékű fedezetet jelenthet esetlegesen elbukott pénzek esetén.

Az elmúlt fél évben 85 milliárd forinttal emelte a piacon lévő hitelállományt a gazdasági kormányzat, s a miniszter információi szerint további 100 milliárd forintnyi hitel jelenti a folytatást a közeljövőben. A tárca várja az üzleti szféra visszajelzését, hogy a finanszírozás milyen módon működjön, hol van rá leginkább szükség. A tőkepiac minden részterülete is ilyen "beleszólással" fejlesztendő, Kóka János szerint akár a magvető, akár a kockázati tőke hatékonyabb működtetése célja a tárcának. Nem különben az, hogy a tőzsdére menetel feltételei is javuljanak, azaz - ehelyütt utalt rá a miniszter - a fiskális tárcával együtt megkezdték a tőkepiaci törvény korszerűsítésének papírra vetését.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo