Kockázat a választások miatt

A Nemzetközi Valutaalap (IMF), amely szerint Magyarország pénzügyi helyzete ugyan javult, kockázatokat lát a 2010-es hiánycél teljesítését illetően - derült ki a washingtoni székhelyű pénzintézet pénteken közzétett jelentéséből. A miniszterelnök a CNBC-nek viszont azt nyilatkozta, hogy nincs veszélyben a 4 százalékos hiánycél, ha a következő kormány nem enged a szigorból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ország pénzügyi helyzete alapvetően erősödött, "de többet kell tenni azért, hogy a hiányt határozott csökkenő pályára állítsák" - olvasható a magyar készenléti hitelkeret ötödik felülvizsgálatáról szóló részletes szakértői jelentésben, amelyet az intézet igazgatósága a héten hagyott jóvá. A befektetői bizalom visszatérőben van, és a gazdaság a felépülés útjára lépett, de a költségvetési politika további szigorítására van szükség a középtávú makrogazdasági stabilitás és növekedés biztosítására. Magyarország stabilizációját megzavarhatja, ha növekszik a nemzetközi pénzügyi feszültség, tekintettel a törékeny globális pénzügyi helyzetre és a nagy finanszírozási igényekre.

Az IMF szerint további intézkedések lesznek szükségesek 2011-ben ahhoz, hogy a GDP 3 százaléka alá lehessen csökkenteni a költségvetési hiányt. Egyebek között javítani kell a bankrendszer felügyeletén és a bankok szabályozási keretén a pénzügyi stabilitás fenntarthatósága érdekében. A jelentés a kockázatok között említette az önkormányzatok esetleges nagyobb költekezését a választás évében, a tömegközlekedés tervezettnél nagyobb támogatását, valamint a nemrégiben újból államosított Malév körüli bizonytalanságokat.

Bizonytalanság a választások alatt

Az IMF szerint az áprilisi parlamenti választások további pénzügyi bizonytalanságot teremtenek. Bizonytalanság kapcsolódik ahhoz, hogy milyen politikát fog folytatni az áprilisi választások után hatalomra kerülő kormány" - írta az IMF, konkrétan megemlítve: a kormány úgy dönthet, hogy átvállalja a MÁV vagy más állami tulajdonú vállalatok hiteleit részben vagy egészben. A jelentés szerint az IMF szakértői találkoztak a vezető ellenzéki párt, a Fidesz gazdasági vezetésével is. A Fidesz képviselői kifejezték azon szándékukat, hogy idővel csökkenteni szándékoznak a hiányon, de konkrét célokról vagy politikáról nem beszéltek.

Magyarország számára teljesíthető marad a GDP 4 százalékát kitevő költségvetési hiány, amennyiben a következő kormány kitart azon nagyon sikeres szigorú pénzügyi politika mellett, amelyet a szakmai kormány az utóbbi 18 hónapban folytatott - nyilatkozott Bajnai Gordon miniszterelnök a CNBC amerikai gazdasági hírcsatornának pénteken Brüsszelben. Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy akár Görögországban, akár Magyarországon nincs-e veszélye annak, hogy a túlságosan erős megszorító intézkedéseknek kedvezőtlen politikai következményei lesznek, azt mondta: "a magyarok elég bölcsek voltak, és gyorsan elfogadták a válságkezelő programot".

Magyarország esetében az IMF-hitelprogram nagyon sikeres volt. "Az eredmények azt igazolják, hogy érdemes egy ilyen programot végrehajtani (...) Magyarország nagyon gyorsan stabilizálódott". Bajnai szerint "ezeknek a programoknak nyilván az az egyik sarkalatos pontjuk, hogy szociális elfogadottságot kell szerezni". A kormányfő rámutatott, hogy Görögország és Magyarország között az az egyik különbség, hogy előbbi az euróövezet tagja, tehát az utca embere nem érzi meg azonnal a piacon jelentkező problémákat. Magyarországon viszont, ahol 1,7 millió családnak volt devizahitele, a forint romlása gyors üzenetet küldött arról, hogy gondok vannak. "Emiatt (a program) elfogadottsága nagyon erős volt ".

"Gyors" magyar euró?
Az elmúlt egy évben végrehajtott szerkezeti reformok nyomán javult Magyarország esélye arra, hogy a másik két térségi eurótagjelölt, Csehország és Lengyelország előtt lépjen be az euróövezetbe - áll az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteki elemzésében. Egy másik nagy citybeli ház Bajnai Gordon kormányfő minapi, "informatív" londoni befektetői tájékoztatóját kommentálva azt írta, hogy az eurócsatlakozási feltételek teljesítéséhez elégséges lenne a mostani magyar gazdaságpolitika folytatása.
A JP Morgan londoni elemző részlegének új konvergencia-helyzetértékelése szerint miközben "az egész világ" lazította tavaly költségvetési politikáját, Magyarország a hazai össztermék (GDP) csaknem 3 százalékának megfelelő mértékben csökkentette strukturális deficitjét. Ennek következtében Magyarország abban "az egyedülálló helyzetben van", hogy a növekedés beindulása után már nem lesz szüksége az államháztartás strukturális hiányának csökkentésére - áll az elemzésben.
A JP Morgan azzal számol, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez, Bulgáriával egy időben, egy évvel Lengyelország és Csehország előtt. Románia eurócsatlakozását 2017-re valószínűsítik a cég elemzői, hozzátéve, hogy a késés kockázata továbbra is mindegyik ország esetében fennáll.

 

 



 

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo