Az ország pénzügyi helyzete alapvetően erősödött, "de többet kell tenni azért, hogy a hiányt határozott csökkenő pályára állítsák" - olvasható a magyar készenléti hitelkeret ötödik felülvizsgálatáról szóló részletes szakértői jelentésben, amelyet az intézet igazgatósága a héten hagyott jóvá. A befektetői bizalom visszatérőben van, és a gazdaság a felépülés útjára lépett, de a költségvetési politika további szigorítására van szükség a középtávú makrogazdasági stabilitás és növekedés biztosítására. Magyarország stabilizációját megzavarhatja, ha növekszik a nemzetközi pénzügyi feszültség, tekintettel a törékeny globális pénzügyi helyzetre és a nagy finanszírozási igényekre.
Az IMF szerint további intézkedések lesznek szükségesek 2011-ben ahhoz, hogy a GDP 3 százaléka alá lehessen csökkenteni a költségvetési hiányt. Egyebek között javítani kell a bankrendszer felügyeletén és a bankok szabályozási keretén a pénzügyi stabilitás fenntarthatósága érdekében. A jelentés a kockázatok között említette az önkormányzatok esetleges nagyobb költekezését a választás évében, a tömegközlekedés tervezettnél nagyobb támogatását, valamint a nemrégiben újból államosított Malév körüli bizonytalanságokat.
Bizonytalanság a választások alatt
Az IMF szerint az áprilisi parlamenti választások további pénzügyi bizonytalanságot teremtenek. Bizonytalanság kapcsolódik ahhoz, hogy milyen politikát fog folytatni az áprilisi választások után hatalomra kerülő kormány" - írta az IMF, konkrétan megemlítve: a kormány úgy dönthet, hogy átvállalja a MÁV vagy más állami tulajdonú vállalatok hiteleit részben vagy egészben. A jelentés szerint az IMF szakértői találkoztak a vezető ellenzéki párt, a Fidesz gazdasági vezetésével is. A Fidesz képviselői kifejezték azon szándékukat, hogy idővel csökkenteni szándékoznak a hiányon, de konkrét célokról vagy politikáról nem beszéltek.
Magyarország számára teljesíthető marad a GDP 4 százalékát kitevő költségvetési hiány, amennyiben a következő kormány kitart azon nagyon sikeres szigorú pénzügyi politika mellett, amelyet a szakmai kormány az utóbbi 18 hónapban folytatott - nyilatkozott Bajnai Gordon miniszterelnök a CNBC amerikai gazdasági hírcsatornának pénteken Brüsszelben. Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy akár Görögországban, akár Magyarországon nincs-e veszélye annak, hogy a túlságosan erős megszorító intézkedéseknek kedvezőtlen politikai következményei lesznek, azt mondta: "a magyarok elég bölcsek voltak, és gyorsan elfogadták a válságkezelő programot".
Magyarország esetében az IMF-hitelprogram nagyon sikeres volt. "Az eredmények azt igazolják, hogy érdemes egy ilyen programot végrehajtani (...) Magyarország nagyon gyorsan stabilizálódott". Bajnai szerint "ezeknek a programoknak nyilván az az egyik sarkalatos pontjuk, hogy szociális elfogadottságot kell szerezni". A kormányfő rámutatott, hogy Görögország és Magyarország között az az egyik különbség, hogy előbbi az euróövezet tagja, tehát az utca embere nem érzi meg azonnal a piacon jelentkező problémákat. Magyarországon viszont, ahol 1,7 millió családnak volt devizahitele, a forint romlása gyors üzenetet küldött arról, hogy gondok vannak. "Emiatt (a program) elfogadottsága nagyon erős volt ".