Mi a fizetési ütemezés?
A fizetési ütemezések nagyon eltérőek lehetnek, van, aki csak a 10% foglalót kéri el, és a költözésig semmit nem kell fizetni, míg máshol gyakorlatilag a vevő előfinanszírozza az építkezést, és már a használatbavételi engedély előtt ki kell fizetnie szinte a teljes vételárat. Az előbbinél természetesen jóval csekélyebb a vevő kockázata és megteheti azt is, hogy az aktuálisan használt ingatlanát eladva fizesse meg a vételárat, az utóbbi azonban több kérdést is felvet. Természetesen a kettő között sok egyéb konstrukciót is kínálnak az eladók, érdemes megnézni, szükség esetén pontosítani ezeket a feltételeket.
Mi a műszaki tartalom?
Nagyon sokan nem fordítanak kellő figyelmet arra, hogy pontosan mit is vásárolnak meg. Valamilyen műszaki tartalmat minden fejlesztő mellékel a szerződéshez, de érdemes ezt már előzetesen, még a döntés előtt alaposan átnézni, összehasonlítani, ha több lehetőségben gondolkodunk. Meglepően sokan írnak egészen semmitmondó műszaki leírásokat, melyekből gyakorlatilag semmilyen érdemi részlet nem derül ki, vagy raknak bele a szövegbe olyan fordulatokat, ami alapján az eladó szinte szabadon változtathatja meg a műszaki tartalmat. Sokszor még a drágább, esetleg kifejezetten prémium projekteknél sem támasztja alá a műszaki leírás ezt a pozicionálást, ami szintén elgondolkodtató lehet. Érdemes rákérdezni a konkrét részletekre, illetve, hogy ezeket hajlandó-e az eladó leírni, és ha a válasz nem, vagy valamilyen homályos kitérő választ kap a vevőjelölt, az nem sok jóra utal.
Mennyire köt a szerződés?
Sokszor a vevők abban a hitben vannak, hogy az aláírással bebiztosították a lakás megvásárlását, de ez az esetek jelentős részében nem így van. Van, amikor még csak nem is előszerződés, hanem egyfajta regisztrációs szerződés készül, az eladó pedig különböző indokokkal, vagy indok nélkül fenntartja magának a jogot, hogy elálljon a szerződéstől, megemelje a vételárat, vagy következmények nélkül elhalassza az átadást. Az elmúlt években nem egy, nem két eset volt, amikor az áremelkedések miatt néhány fejlesztő egyoldalúan elállt a szerződés teljesítéséről, vagy ultimátumot adott a vevőnek az eredetinél több pénzt követelve, és ezekben az esetekben a vevők legfeljebb pereskedésre számíthatnak, lakásra vagy kártérítésre nem. Minél homályosabb, „rugalmasabb” a szerződés, valamint annak megfogalmazása, annál nagyobb eséllyel számíthat a vevő hasonló jellegű problémákra, ezek látatlan bevállalása pedig senkinek sem ajánlható. Szintén érdemes figyelni, hogy a szerződés ne legyen egyoldalú, ne terheljék a vevőt elfogadhatatlan kötelezettségek és szankciók, miközben az eladó súlyosabb mulasztást, késést is megúszhat minimális büntetéssel.
Melyik lakást válasszuk?
Ha egy épületen belül több opció is van, mérlegeljük, mi a fontos a számunkra, ezeket a részleteket pedig különös gonddal ellenőrizzük (emelet, kilátás, tájolás stb.). Ha egy lakás olcsóbb a választékban, annak rendszerint megvan az oka, még ha elsőre ez nem is látható egyértelműen. A döntést soha ne a látványterv, hanem az építészeti vagy kiviteli terv alapján hozzuk, ha pedig valami nincs konkrétan leírva, esetleg nem teljesen és tökéletesen egyértelmű a rajz alapján, akkor kérdezzünk rá, hogy mi az a vonal vagy jel. Utólag már nem lehet a fejlesztőn számonkérni a csak a vevő által vélt tulajdonságokat, előnyöket, ahogyan azt sem fogadják el, hogy nem értette meg a rajzból, hogy mit vásárol meg.
Milyen támogatás mire vehető igénybe?
Jelenleg több különböző állami támogatás vehető igénybe újépítésű lakások megvásárlásához, részben vissza nem térítendő támogatás, részben kamattámogatás formájában. Vásárlás előtt a konkrét ingatlan ismeretében mindig tisztázni kell a választott bankkal vagy hitelközvetítővel, hogy az adott ingatlan tényleg megfelel-e a feltételeknek. Például, hogy a támogatás szempontjából is újépítésűnek minősül-e, vagy hogy a megkövetelt minimális méret a definícióban is egyezik-e az eladó által megadott mérettel, mert a nettó, a bruttó és az ingatlannyilvántartási méretek önmagukban is eltérnek, és akkor még nem is volt szó a különböző módon számított, úgynevezett eladási méretről, amely az erkély/terasz egy részét is tartalmazza. Érdemes előzetesen tisztázni ezeknek a hiteleknek a különleges követelményeit, például a kötelező ottlakást, bejelentkezést, az elidegenítési tilalmat, illetve magát a hitelképességet is. Az aláírást követően nem lehet kilépni a szerződésből azzal az indokkal, hogy a vevő nem kapta meg a kívánt hitelt, ez nem kell és nem is fogja az eladót érdekelni.