Kiskereskedelem: a kevesebb több

Az üzletszám csökkenése mellett az üzlethálózat alapterülete kismértékben bővült 2005 első hat hónapjában. A KSH gyorsjelentéséből kitetszik: a városokban nőtt, a községekben csökkent a kiskereskedelmi üzletek száma.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A telítettségi állapot jeleit mutatta 2005 első hat hónapjában a kiskereskedelmi üzlethálózat - kommentálja gyorsjelentése adatait a Központi Statisztikai Hivatal.  Az I. negyedévben az üzletállomány országos szinten 443 üzlettel csökkent, a II. negyedévben mindössze 127 egységgel bővült, utóbbi az előző év azonos időszakában mért növekedés felét sem érte el. Az üzletállomány intenzív átalakulása ugyanakkor tovább gyorsult. A II. negyedévben 6800 új üzletet nyitottak és 6700 üzletet zártak be. Egy év alatt az üzletek 15%-a cserélődött ki.

Június 30-án Magyarországon 112 ezer vállalkozás összesen 166 ezer kiskereskedelmi üzletet működtetett. Az üzletek száma 674 egységgel (0,4%-kal) haladta meg az egy évvel korábbit és - az üzletszám első negyedévi nagyobb mértékű csökkenésének hatására - 316 üzlettel (0,2%-kal) elmaradt a 2004. december 31-i állapottól. Míg az elmúlt években minden negyedévben nyíltak nagy alapterületű kiskereskedelmi létesítmények az országban, addig 2005-ben csak a II. negyedév során gyarapodott állományuk. A bevásárlóközpontok száma a döntően lakberendezési üzleteket magában foglaló törökbálinti Max City megnyitásával bővült. A hipermarketek közül a Tesco Gödöllőn és Kisvárdán nyitott egy-egy újabb egységet, melyekkel együtt az áruházlánc által Magyarországon működtetett hipermarketek száma 44-re emelkedett. A szakáruházak sorát a Bricostore bővítette a Csömörön megnyílt legújabb üzletével. A négy új nagy alapterületű egység mindegyike Budapesten kívül - közülük három Pest megyében - helyezkedik el.

Területi bontás szerint vizsgálva, a II. negyedév során a kiskereskedelmi üzletállomány az észak-magyarországi és a közép-dunántúli régió kivételével mindegyik régióban bővült. A legnagyobb arányú (0,6%-os) növekedés a Dél-Dunántúlon történt, a legnagyobb számban (150 üzlettel) pedig Közép-Magyarországon gyarapodott az üzletállomány. Ez utóbbi régióban a pest megyei jelentős (161 üzletes) bővülés ellensúlyozta a fővárosban bekövetkezett kisebb üzletszám-csökkenést.

A területi koncentráció további csekély mértékű emelkedését jelzi, hogy 2005. június végére az országos üzletszámon belül a közép-magyarországi régió súlya elérte a 29,0%-ot. (Ezen belül nem változott Budapest 19,3%-os arányú súlya.) A többi régió részesedése 10,4% (Közép-Dunántúl) és 14,8% (Észak-Alföld) közötti volt. Megyei szinten a legnagyobb bővülés - Pest megyét követően - Somogy (62 üzlettel), Szabolcs-Szatmár-Bereg (37 üzlettel) és Baranya (36 üzlettel) megyét érintette, míg legnagyobb mértékben Borsod-Abaúj-Zemplén (131 üzlettel) és Komárom-Esztergom (92 üzlettel) megyében esett vissza a működő üzletek száma. A második negyedévben a városokban nőtt, a községekben csökkent a kiskereskedelmi üzletek száma, féléves szinten pedig mindegyik településtípusban szűkült az üzletállomány nagysága.

Az üzlettípusok közül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek számának több éve tartó csökkenése tovább folytatódott. 2001 vége óta több mint 2600-zal, ebből az utolsó félévben közel 800-zal, az utolsó negyedévben 300-zal több üzletet zártak be, mint amennyit megnyitottak. Döntően az egy üzletes egyéni vállalkozók által működtetett élelmiszerüzletek száma csökkent, miközben a forgalom egyre nagyobb hányada a hipermarketek és diszkontláncok üzleteibe koncentrálódott.

Az I. negyedévi kisebb csökkenés után a II. negyedévben több mint 370-nel nőtt a nem élelmiszert forgalmazó üzletek száma. 2005 első félévében legnagyobb számban az iparcikk jellegű vegyes üzletek és áruházak (300-zal), a gépjármű-, járműalkatrész-üzletek (közel 200-zal), a használtcikk (90-nel), valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyébiparcikk-üzletek (80-nal) hálózata gyarapodott. Közel egy éve megtorpant a textil-, ruházati és lábbeli-szaküzletek addigi töretlen gyarapodása: 2005. június 30-án 300-zal kevesebb egység üzemelt, mint 2004 végén, illetve az elmúlt év azonos időpontjában.

A kiskereskedelmi üzletszám csökkenése mellett az üzlethálózat alapterülete kismértékben (94

ezer négyzetméterrel, 0,6%-kal) bővült 2005 első hat hónapjában abból adódóan, hogy az újonnan nyitott egységek alapterülete országos szinten meghaladta a megszűntekét. Ezzel az üzletállomány eladóterének összesített alapterülete 2005. június 30-ra közel 17,0 millió négyzetméterre nőtt. A csekély bővülés az egy üzletre jutó átlagos alapterület (102 négyzetméteres) nagyságában érzékelhető változást nem okozott.

Az üzletszám alakulásához hasonló tendenciát mutatott a kiskereskedelmi hálózatot működtető gazdasági szervezetek számának alakulása is. 2005 I. negyedévében 330-cal csökkent, II. negyedévében 52-vel nőtt, a félév alatt így összességében 278-cal mérséklődött az üzletet üzemeltető gazdasági szervezetek száma. Egyedül a 6-10 üzletes vállalkozások száma emelkedett kismértékben, míg a legnagyobb visszaesés az országos üzemeltetői állomány háromnegyedét alkotó együzletes vállalkozások számában mutatkozott.

A kiskereskedelmi üzleteket működtető gazdasági szervezetek között - országos szinten - az egyéni vállalkozások által működtetett üzletek számának és arányának csökkenése mellett folyamatosan bővül a társas vállalkozások köre és üzleteik száma. Az egyéni vállalkozások által üzemeltetett üzletek állománya az első félévben további 1300-zal (részesedésük 43%-ról 42%-ra) csökkent, míg a társas vállalkozásoké 2005 első félévében ezerrel gyarapodott.

Az üzlethálózat - üzemeltető gazdasági szervezet főtevékenysége szerinti - megoszlásában fél év alatt nem történt jelentős elmozdulás. 2005. június 30-án a kiskereskedelmi üzletek egynegyedét a nem kereskedelmi főtevékenységű vállalkozások, ezen belül is a legtöbb (12 500) üzletet az iparvállalatok, és az egyre dinamikusabban növekvő ingatlanügyek, gazdasági szolgáltatási ágazatba tartozó gazdasági szervezetek üzemeltették.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo