Tulajdonszerkezet: A tisztán hazai tulajdonban lévő vállalkozások körében +16 pont, a külföldi (rész)tulajdonú vállalatok esetében pedig +15 pont a Negyedéves Konjunktúramutató értéke.
Exporttevékenység: A Negyedéves Konjunktúramutató értéke a nem exportáló vállalkozások körében a legmagasabb (+21 pont), a döntően exportáló vállalatok körében +18 pont, a részben exportáló cégek körében pedig +9 pont.
Létszámkategória: A Negyedéves Konjunktúramutató értéke a 20–49 fős vállalkozások esetében +7 pont, az 50–99 fős kategóriában +5 pont, a 100–249 fős cégek esetén +10 pont, a 250 főnél nagyobb vállalatok körében pedig +23 ponton áll.
A Konjunktúramutató komponensei
A Negyedéves Konjunktúramutató tíz komponensből áll:
- jelenlegi/várható üzleti helyzet;
- jelenlegi/várható jövedelmezőség;
- beruházási aktivitás várható alakulása;
- jelenlegi rendelésállomány;
- elmúlt féléves/várható termelési szint;
- létszám várható változása;
- kapacitáskihasználás várható alakulása.
A vállalkozások vezetői a jelenlegi és a várható jövedelmezőség kivételével pesszimistábban ítélik meg a vizsgált szempontokat a 2023. áprilisi szinthez viszonyítva. Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékű (23 pontos) romlás az elmúlt féléves termelési szint megítélésében tapasztalható és szintén jelentős mértékű (21 pontos) csökkenés történt a várható termelési szint értékelése szempontjából is.
Az előző év azonos időszakához képest az elmúlt féléves termelési szint (33 ponttal), a jelenlegi rendelésállomány (27 ponttal), a várható termelési szint (21 ponttal), a várható létszám (10 ponttal) és a beruházások várható szintje (7 ponttal) esetén negatívabb a vállalatok jelenlegi helyzetértékelése, a többi mutató esetén pozitívabb.
A leginkább kiemelkedő mértékben (25 ponttal) a várható jövedelmezőség megítélése javult az egy évvel ezelőtti időszakhoz viszonyítva.