Kik a világ urai, avagy kik birtokolják a félvezető piacot

Napjaink gyorsan változó technológiai környezetében a fejlett félvezetők az innovációt ösztönzik az iparágakban. Az okostelefonoktól az egészségügyi berendezésekig nélkülözhetetlenek a félvezetők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fejlett öntödei kapacitás országonkénti várható növekedését vizsgálta a TrendForce. A fejlettség szintjét a miniatürizálásban mérik. A kisebb tranzisztorok lehetővé teszik ugyanis a gyártók számára, hogy többet integráljanak belőlük egyetlen chipre, ami növeli a feldolgozási teljesítményt és a hatékonyságot. Például az iPhone 15 Pro az Apple első, 3 nanométeres (nm) eljárással gyártott chipjét használja, míg a Playstation 5-ös 6 nm-es chippel működik. A nagyobb chipek előállítása olcsóbb, ezért olyan termékekben használják, amelyek nem igényelnek jelentős számítási teljesítményt. Ide tartoznak a háztartási gépek és a fitneszkövető eszközök.

Tajvan rendelkezik a fejlett öntödei kapacitás 68 százalékával, bár ez várhatóan 60 százalékra csökken 2027-re, mert az Egyesült Államok bővíti hazai kapacitását. A tajvani TSMC vezeti a fejlett félvezetők legnagyobb gyártóinak listáját. A vállalat 2023 első negyedévében a félvezetőöntödék bevételének 60 százalékát érte el, vagyis közel 17 milliárd dollárt.

Az Egyesült Államok részesedése 2027-re várhatóan 12 százalékról 17 százalékra növekedszik, bár ennek a kapacitásnak több mint fele az Egyesült Államokban működő külföldi cégektől származik majd, mint például a Samsung vagy a TSMC.

Eközben Kína a fejlett chipgyártó berendezésekre vonatkozó exportszabályozásra, tilalmakra reagálva azt tervezi, hogy 2027-re 31 százalékról 39 százalékra növeli a fejlett technológiákat előállító kapacitásait.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo