Az mindenesetre igaz, hogy már ebben az évben, szeptemberben mintegy 20 dollárnyit esett a Brent olaj ára az augusztusi 80 dollárhoz képest. Magyarországi szakértők is úgy tartják, hogy a megelőző időszakban legkevésbé sem a valóságos kereslet-kínálati viszonyok emelték fel szinte rekord magasságokba az árat, hanem pszichológiai tényezők, a félelmek, hogy a különböző politikai konfliktusok eszkalálódnak például. Az iráni atomprogram és megfékezése legalább annyi feszültséget jelentett a piacnak, mint a nigériai belső háborúskodás, vagy a tavalyi hurrikánsorozat a Mexikói-öbölben. A nyár végefelé pedig a a BP-nek támadtak problémái Alaszkában, s ezzel napi több száz ezer hordónyi termelést kellett visszafognia. De mert ennek a konfliktusnak sem lett veszélyt rejtő folytatása, a szeptemberi árcsökkenésről kiderült, hogy nem egy-két napos "kaland", hanem a fekete arany ára tartósabban is hajlandó reális szinten maradni. Egyes szakértők azonban tartanak újabb szubjektív és objektív problémáktól. Az előbbibe az orosz érdekek sérelmét sorolják, Moszkvának eddig ugyanis roppant kedvére való volt a drága energiahordozó, s a számottevően nagy bevétel. S mivel a világban számos olajországában nem nyugodtak meg a kedélyek, ki tudja, egy kisebb külső szikra nem alkalmas-e lángba borítani az ilyen térségeket. Az objektív problémák közé némelyek pedig a "kisdedet" sorolják, a természeti jelenséget, melynek legutóbb sem voltak minden tekintetben kiszámíthatók a hatásai. De nem csak kellemetlenségek árasztották el még a spekulatív hírpiacot sem. Kiderült, hogy az energiahordozók Amerika utáni második legnagyobb fogyasztója, Kína mégsem az elképesztően nagy vásárlásaival kapcsolódott be az olajkereskedelembe, gazdasági növekedésénél visszafogottabb volt a gáz- és olajfogyasztása.
A közeli napokban vált ismert tényezővé a hírpiacon a Merrill Lynch értékelése. Ebből az derült ki, hogy az év utolsó hónapjaiban a momentán 67 dolláros hordonkénti ár 61 dollárra mérséklődhet. A szerényebb kereslet mellett a magasabb készletek is szerepet játszanak az árak letörésében, s mintha üzenne Magyarországnak külön is az amerikai befektetési bank, mert tudósokra hivatkozva ismertette: a közelgő tél nem lesz annyira hideg - azaz energiaigényes - mint amilyenek a korábbiak voltak. Az mindenesetre október eleje óta igaz, hogy az OPEC-tagok valóban aggódnak és - egyelőre kommunikációs eszközök segítségével - be is avatkoznak az olaj árának esésébe. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy hányszor és milyen súlyú intézkedésekkel akarják a kitermelés mértékét visszafogni. Mindenesetre folyamatosan beszélnek, üzennek róla.
Magyarországon ebből a folyamatból közvetlenül csak az autósok - a fuvarozó cégek, a közlekedési vállalatok - profitálnak, hiszen a múlt héten is csökkenteni tudta a benzin árát a Mol. A világpiaci árak mellett a másik befolyásoló tényező, a forint árfolyama is - a konvergencia-program uniós elfogadása után - kedvezően alakult. A hazai időjárás eddig még nem kényszerítette a lakosságot a megdrágult fűtés igénybe vételére. A Merrill Lynch ugyan az egész világra tekintettel tette közzé a tudósok időjárás-előrejelzését, ám a Kárpát-medencére vonatkozó precíz adatokat egyelőre nem ismerjük. Az október első két dekádja mindenesetre a befektetési bankot igazolja.