A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) azt kéri a kormánytól, hogy amely munkaadó akarja, az továbbra is állapíthassa meg dolgozója adóját a régi módon. Ungvárszky Ágnes az MGYOSZ közgazdasági igazgatója az MTI érdeklődésére elmondta: tudomása szerint a Pénzügyminisztérium hajlik a munkáltatók által javasoltak elfogadására. A PM-nél az MTI-nek megerőasítették, hogy a vizsgálják a felvetést. Ungvárszky Ágnes szerint kormány az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésére ígért választ a munkaadók javaslatára.
A már hatályban lévő törvény szerint jövő évtől megszűnik a munkáltatói adómegállapítás, azaz a 2006. évről szóló bevallásokat ezen az úton már nem lehet benyújtani az adóhatósághoz. Úgy változna a törvény azonban, hogy a munkaadóknak mégis lenne feladata a bevallás előállításában. A munkavállaló ugyanis választhatná azt, hogy az APEH helyett a munkáltatójának adja oda február 15-éig nyilatkozatát az adam igénybevételéről, amit a foglalkoztatónak legkésőbb március 12-éig kellene továbbítania az APEH felé, de csak azután, hogy alaki és tartalmi szempontból felülvizsgálta a nyilatkozatban szereplő adatokat. Amennyiben az adóhatóság úgy ítéli meg, hogy a nyilatkozat esetleges hiányosságai vagy pontatlanságai a munkáltató mulasztásából fakadnak, akár 200 ezer forintos bírságot is kiszabhatna rá. Mindezt úgy, hogy a korábbi szándék szerint a munkáltatóknak már nem lenne dolga ezekkel a bevallásokkal.
Adminisztrációs terhek
Az MGYOSZ közgazdasági igazgatója szerint ez sérti a munkáltatók érdekét, mert egyrészt a száz alkalmazottnál több dolgozóval rendelkezők nyilatkozatának felülvizsgálatával a törvény óriási adminisztrációs terhet tesz a cégek nyakába, másrészt szerinte a munkaadónak nem lehet tudomása dolgozóinak minden adókedvezményéről, így olyan adatokért kellene vállalnia felelősséget, amit nem tudnak ellenőrizni. Ungvárszky Ágnes szerint az is sérti a munkaadók érdekét, hogy a nyilatkozatok átvizsgálására túl rövid az idő február 15-e és március 12-e között, ezért több nagy munkáltató azt fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul jogorvoslatért.
Nem mindegy
Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a munkáltatói oldal vetette fel a problémát, hogy a cégek adminisztrációjának csökkentése érdekében indult, a munkavállalói adóbevallásra vonatkozó módosítás végül ugyancsak adminisztrációt, és még nagyobb felelősséget jelentene számukra - jegyezte meg Hanti Erzsébet a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) szakértője az MTI érdeklődésére. Ugyanakkor a több millió nem önadózó munkavállalónak se lenne mindegy, hogy jövőre egyszer csak saját magának kellene elkészítenie az adóbevallását, miközben ezzel korábban soha sem foglalkozott, nincs felkészülve erre. A legtöbben viszont még felkészülés után se tudnák majd elkészíteni a bevallást. A szakszervezetek ezért mindenképpen szükségesnek tartják fenntartani a munkáltatói adómegállapítás rendszerét - hangsúlyozta Hanti Erzsébet.
A szakszervezetek szerint tehát arra a korábbi formára kellene visszaállni, hogy a munkáltató a régi megszokott módon készíthesse el azoknak a munkavállalóknak az adóbevallást, akik ezt a formát választják. A cégek többsége erre jól bejáratott számítógépes programmal rendelkezik, a cégek vonják le, tartják nyilván és utalják át az adóelőleget is, érvényesítik a kedvezményeket, tehát rendelkeznek az adóbevalláshoz szükséges adatokkal.
A cégek is azt kérték a kormányzattól, hogy az adminisztráció egyszerűsítése ürügyén ne hárítsanak még több adminisztrációt rájuk, ne kelljen új számítógépes programokat rendelniük, inkább a régi formát alkalmazhassák. A kormányzat azt ígérte, hogy figyelembe veszi ezeket a javaslatokat - tette hozzá a szakértő.