Elvált házastársnak is járhat özvegyi nyugdíj abban az esetben, ha az elhunyt házastartási tartásban részesítette volt párját. Sőt a több mint egy éve különélő társnak is jár az özvegyi nyugdíj, amennyiben volt párja tartásdíjat fizetett számára haláláig. Az özvegyi nyugdíjat férfi és nő is igényelheti.
Az özvegyi nyugdíjat minden esetben igényelni kell
Az érintettek először egy éven keresztül úgynevezett ideiglenes özvegyi nyugdíjat kaphatnak a magyarorszag.hu honlap ügyfélkapuján keresztül benyújtott igénylést követően. Az özvegyi nyugdíj összege az elhunyt járandóságának a 60 százaléka lesz, ami egy jelentős összeg rendszerint. Amennyiben az elhunyt házas- vagy élettárs még dolgozott, tehát nem volt nyugdíja, akkor azt a Hivatal kiszámolja, hogy addigi munkája alapján mekkora összegű nyugdíj járt volna az elhunytnak halálakor, és annak 60 százaléka illeti meg a párját. Egy év után megszűnik az ideiglenes özvegyi nyugdíj, aminek úgynevezett feléledéséhez három feltétel szükséges. Ezek mindegyike az özvegy önellátó képességéhez kapcsolódik.
- Az elhunyt párjának a haláleset időpontjában vagy már nyugdíjasnak kell lennie vagy 10 éven belül el kell érnie a 65 éves nyugdíjkorhatárt.
- Az özvegy megváltozott munkaképességű lesz. Ilyen esetben legkevesebb 50 százalékos munkaképességvesztés után jár az özvegyi nyugdíj.
- Özvegyi nyugdíj feléledés legalább két árvaellátásra jogosult gyerek nevelése esetében is lehetséges, illetve egy gyerek esetében is, amennyiben az egyetlen gyermek fogyatékos.
A feléledő özvegyi nyugdíj összege rendszerint az elhunyt járandóságának 30 százaléka és ezt is igényelni szükséges. A 30 százalék akkor növekedhet 60 százalékra, amennyiben az elhunyt párjának semmiféle egyéb járandósága nincs. Se saját jogú nyugdíja, se rokkantsági ellátása – foglalta össze röviden Dr. Farkas András a Nyugdíjguru News szerkesztője, alapítója a legfontosabb tudnivalókat az özvegyi nyugdíjról.