A vállalkozók még nem heverték ki a 2006. évi költségvetési kiigazítás okozta sokkot - magyarázta az üzleti környezeti index 2007 harmadik negyedévi 38,2 pontos értékét Vértes András.
Az üzleti környezeti index összetevői között mind a kisvállalkozások, mind a nagyvállalkozások körében jelentősen romlott az állami magatartás kiszámíthatóságának megítélése. Ugyanakkor az üzleti infrastruktúra alakulását jelző mutató javult, ami elsősorban az e-gazdasági részindexnek köszönhető. Az index 50 alatti értéke a gazdasági élet szereplőinek pesszimista, az 50 feletti érték az optimista várakozását jelzi. (Magyarország 21 helyet előrelépve a 45. helyen szerepel a Világbank által ma publikált, üzleti környezetet vizsgáló Doing Business ranglistán.)
Lemaradunk a térségben
A GKI Gazdaságkutató most tette közzé a régió országainak 2007 második negyedévi versenyképességi indexét (VEX), amely 2000. évi bázison méri az országok versenyképességét. A VEX három részindexből: a makrogazdasági teljesítmény indexből, a munkatermelékenységi indexből és a relatív költség-versenyképesség indexből áll.
Az elemzett hét ország közül Romániának jelentősen, Ausztriának kismértékben javult a második negyedévi indexe, Lengyelország, Csehország és Szlovénia pozíciója nem változott, míg Szlovákiában és Magyarországon az index romló versenyképességet jelez - mondta Vértes András. A GKI elnöke hozzátette azt is, hogy a 2000. évi bázis óta felrajzolt görbe mutatja az időszak versenyképességi rangsorát, amelyet toronymagasan Románia vezet 155 pont feletti mutatóval, a visegrádi országok következnek Szlovákia vezetésével egy bolyban (125-135) ponttal, a sort Ausztria zárja 114 ponttal.