Kevésbé derülátók a vállalatok

A hazai vállalatok korábbi optimista várakozásai mérséklődtek ugyan, de még mindig kedvező a hangulat. A saját helyzetük megítélésével kapcsolatban egyértelműen pozitívak, míg a gazdasági helyzetre vonatkozóan a következő egy évben inkább stagnálásra számítanak, és inkább hároméves távon várnak javulást.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai nagyvállalatok jelenlegi és várható helyzetét jelző K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi eredménye azt mutatja, hogy az év közepén megugró várakozások a harmadik negyedévben visszakorrigáltak az év eleji szintre. A 8 ponton álló index azt mutatja, hogy a 2 milliárd éves árbevételt meghaladó vállalati szektor jelenleg visszafogottan optimista. (A kkv-k optimizmusa is múlóban van.)

Jelentős különbség mutatkozik azonban a vállalatvezetők között a saját cégük helyzetének, illetve a makrogazdasági környezet megítélésében, hiszen míg az előbbi 12 ponton, addig az utóbbi 2 ponton áll. Mindkettő esetében azonban visszaesés figyelhető meg az előző negyedévi értékekhez (16, illetve 3 pont) képest.

„A vállalat helyzetének enyhén optimista megítélése annak tudható be, hogy a megkérdezett vállalati döntéshozók fele a vállalat gazdasági helyzetének stagnálására, míg további 41 százalék kifejezetten javulására számít a következő 12 hónapban. Hasonlóan a mostani állapot fennmaradását feltételezik legtöbben a foglalkoztatottak létszámára vonatkozóan is. Tízből nyolc cég nem számol munkaerő-bővítéssel, ugyanakkor minden hetedik cég létszámbővítést tervez, átlagosan 7,2 százalékkal” – részletezte az eredményeket Peter Roebben, a K&H vállalati üzletágának vezetője. Területileg egyértelműen a főváros közeli cégek az optimistábbak, miközben a kelet-magyarországi cégek helyzete és várakozásai jóval mérsékeltebbek.

A makrogazdasági környezet következő 12 havi változásával kapcsolatban a második negyedév felfokozott várakozásai jelentősen mérséklődtek. Míg korábban azok voltak többségben, akik a gazdaság bővülését feltételezték, most a stagnálásra számítók aránya a legnagyobb (45%), miközben a növekedésben a vállalatok 36 százaléka bízik, és 16-ról 19 százalékra növekedett a visszaesésre számítók aránya. Ha azonban hároméves időtávra tekintünk, akkor már jóval optimistábbak a cégek, és közel felük (45%) számít gazdasági növekedésre. A közterhek változására vonatkozóan egyértelműen kedvezőek a várakozások, a cégek jelentős többsége (89%) nem vár számottevő adó-, illetve járulékemelést a következő egy év során.

Csúcson volt az optimizmus az adótörvények előtt
Az üzleti szférán belül a kereskedelem kivételével – ahol a várakozások októberben érezhetően romlottak – minden ágazatban erősödött az optimizmus. A lakossági várakozások is javultak, bár nem olyan mértékben, mint szeptemberben.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo