Széles feladatkör
Több éves szakmai tapasztalat, felsőfokú végzettség, gazdasági ismeretek: ezek az előfeltételek, hogy egy szakértő a vállalat személyzeti osztályán a vezetői pozíció elérhető közelségbe kerüljön. A személyzeti szakemberek munkája sok területet felölel a személyzeti toborzástól, a fejlesztésén, tervezésen át, a kompenzációs rendszerek kidolgozásáig, emeli ki a Pályacsúcs Magazin cikke.
A hamburgi Personalmarkt fizetési elemzést készített a személyzeti osztályon vezetői pozíciót betöltők keresetéről. Németországban a HR vezetők átlagosan évi 66 ezer és 80 ezer euró között keresnek, ami havi bontásban 1,4 millió és 1,7 millió forintnak megfelelő eurót jelent. A legjobban az információtechnológiában (IT) és az ipari szektorban lehet keresni, a szolgáltatási szektor pedig az alsó sávot képviseli a bérskálán. A kutatás szerint a vezetők 55 százaléka kap az alapfizetésen túl kompenzációs csomagot, melynek értéke évi 10 ezer euró (mintegy 2,55 millió forint).
A fizetés nagyságában meghatározó a cég nagysága. A 100 fő alatti vállalatok személyzeti vezetői évi bruttó 55 ezer eurót, a 100-1000 főt foglalkoztatóknál 70 ezret, az ezer fő felettieknél 92 ezer eurót kapnak a HR vezetők átlagosan.
Évi 10 milliót keresnek az első számú HR-vezetők
A magyarországi személyzeti vezetők keresetéről a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (DUIHK) és a Kienbaum vállalati tanácsadó készített felmérést, melyben többek között 73 vállalat, 500 cégvezető és felső vezető, 900 szakember béreit összegezték. A 2005-ös adatok alapján a HR-ben vezetői pozíciót betöltők éves fizetése 8,51 millió forint (havi bontásban bruttó 710 ezer), melyből 7,31 milliót tesz ki az alapfizetés (havi 610 ezer forint). Ebből az első számú HR vezető bruttó 9,78 milliót (havi 815 ezret) keres évente, a személyzeti középvezetők 6,86 milliót, az egy szinttel alattuk elhelyezkedők pedig 5,35 millió forintot.
A humánerőforrás-menedzsment Magyarországon a nők által dominált területnek számít, ugyanis vezetői pozícióban a nők aránya 71, a férfiaké pedig csupán 29 százalék.
A hazai felmérés további érdekessége, a személyzeti területen vezetői állásban dolgozók 47 százaléka kap céges autót, ami magasabb arány az informatikai vezetőkhöz (33 százalék), ám kisebb a kereskedelmi vezetőkhöz (72 százalék) képest.