Kétszázötvenezres fizetéssel elégedettek a diplomások

A villamosmérnökök keresnek a legjobban, de leginkább a gépészek elégedettek a BME-n diplomázottak közt.

Két hónap alatt állást talál a többség

Kétszázalékos a munkanélküliség a BME-n végzettek között, mutatta ki a Budapesti Műszaki Egyetem Diákközpontjának elemzése, de a vegyészmérnökök hét százaléka keres munkát sikertelenül.

A végzősök harmada helyezkedik el a ismerősök segítségével helyezkedett el, tehát továbbra is ez a legsikeresebb álláskeresési csatorna: e kategória aránya évek óta a 28-38 százalékos sávban mozog. Az online állásközvetítő oldalak álláskeresésben betöltött szerepe három éve dinamikusan növekszik, és főleg a nők használják az internetet a munkakereséshez.

Az első munkahely megtalálásának átlagos ideje a 2002-ben végzettek esetén mért 2,42 hónapról 2,09 hónapra csökkent, de nem tud 6 hónapon belül elhelyezkedni a BME-s diplomával rendelkezők egytizede. Vidéken átlagosan másfélszer hosszabb az első munkahely megtalálásának ideje. Az álláshoz jutás átlagos idejét tekintve az átlagnál jelentősen rosszabb a helyzet a műszaki menedzserek és a Villamosmérnöki és Informatikai Kar végzettei esetén, 17, illetve 11 százalékuk csak fél évnél hosszabb idő alatt tudott elhelyezkedni.

A végzettek négyötöde elégedett munkahelyével. Leginkább a közlekedésmérnökök és a Gépészmérnöki Karon végzettek, legkevésbé az építészmérnökök és a műszaki menedzserek elégedettek munkahelyükkel.

#page# 

Tízezer forintos reálbér-növekedés

A tavalyi hasonló felmérés egyetemi szinten mintegy 25 000 forintos reálbér-csökkenésről számolt be. Idén 10 000 forintos átlagos reálbér növekedésről lehet beszélni a 2002-ben végzett évfolyam adataihoz képest. Az átlagos országos helyzethez képest tehát átlagos végzettjeink továbbra is kedvező helyzetben vannak, azaz a BME diploma az átlagnál magasabb jövedelmet jelent már a karrier legelején is.

Az Építészmérnöki Karon végzettek jövedelme, amellett, hogy a többi végzetthez képest jóval alacsonyabb, az előző évben mértekhez képest reálértékben további 8800 forinttal csökkent. A tavalyi és korábbi felméréseinkben leírtak alapján elmondhatjuk, hogy a kar végzettjeinek helyzete tovább romlott. Az ÁFSz felmérése alapján a Villamosmérnöki és Informatikai Karon végzettek átlagjövedelme mind a szoftverfejlesztők, informatikusok, mind az erős- és gyengeáramú villamosmérnökök átlagkeresetét (296 219, 258 407, illetve 296 187 Ft/hó) meghaladja.

A nők egyre kevesebbet keresnek a férfiakhoz mérten

A 2005. évi tavaszi Műegyetemi Állásbörze 548 látogatója által az elvárt jövedelem átlagosan bruttó 207 000 forint volt. Három év tapasztalat után a válaszadók 380 000 forintot szeretnének keresni. A felmérés készítői úgy látják, a jövedelem növekedésével kapcsolatban a pályakezdők túlzottan optimisták.

Egy nő férfi kollégája jövedelmének átlagosan mindössze 72 százalékát keresi. Tavaly ez az arány még 80 százalék volt. A közhiedelemmel ellentétben egyébként a nem megyei jogú városban, továbbá a községekben dolgozók többet keresnek, mint a megyei jogú városban vagy a Budapesten dolgozók.

A munkahelyükkel elégedettek és a nem elégedettek keresete között átlagosan 32 075 Ft az eltérés, az elégedettek javára. A munkahelyükkel elégedettek bruttó havi átlagkeresete 248 082 Ft volt 2004-ben.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo