Kényszer vagy függetlenség?

Ha nem az idén, hát jövőre kezdik szigorúbban ellenőrizni azokat, akik vállalkozói szerződéssel dolgoznak, lényegében egyetlen helyre. A valódi megoldás természetesen nem az újabb és újabb moratórium, hanem például németországi mintára az önfoglalkoztatói státus bevezetése lenne.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jövő év június 31-éig mégsem büntetik meg a színlelt szerződéssel dolgozókat, illetve munkáltatóikat. Legalábbis az adóhatóság ellenőrei nem, ám az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelet igen. Ez derül ki Kiss Péter kancelláriaminiszter május 26-ai bejelentéséből. Miközben pár nappal előtte a parlament illetékes bizottsága még egyértelműen elvetette az újabb egyéves halasztásra vonatkozó, elsősorban SZDSZ-es javaslatot.

Egy tollvonás kevés

A munka törvénykönyve 2003. július elsejei módosítása óta - ami pontosította a munkaügyi ellenőrök eljárási rendjét az ilyen ügyekben - az érintettek nem először jönnek izgalomba, és a kormány sokadszorra táncol vissza a beígért szigorúbb ellenőrzésektől. Ez azt bizonyítja, hogy az úgynevezett kényszervállalkozások felszámolása sokkal összetettebb probléma, mint hogy egy tollvonással és büntetésekkel kezelni lehetne.

Hiszen egyrészt még ma is nagyon magasak a munkabéreket terhelő járulékok, márpedig a rendszerváltás után elsősorban ennek a kikerülése, pontosabban a dolgozókra való áthárítása miatt kényszerítették a - jellemzően maguk is a túlélésükért küszködő - vállalkozások az alkalmazottaikat a vállalkozói létbe. Másrészt időközben egyre több, úgynevezett kényszervállalkozó jött rá, hogy ma már nem is igazán akarja feladni ezt a relatív függetlenségét.

"Ahogy közeledett a tavaly megadott, idén június 31-éig szóló moratórium határideje, elsősorban azoknál a munkatársaknál gondoltuk át, hogy maradjon-e meg a vállalkozói megbízási forma, vagy változtassuk azt munkaviszonyra, akik tényleg nem kényszerből vállalkozók, hanem mert az ezzel járó függetlenség a megfelelőbb a számukra - mondja egy nevét érthetően elhallgató gazdasági szolgáltató kft. ügyvezetője. - Ők ugyanis a saját nevükön adják a számlát, és az ellenőrzéskor a legkönnyebb kiemelni őket. Miközben azok, akiket azért nem jelentettünk be alkalmazottként, mert a munkabérük utáni adó- és egyéb terheket nem tudjuk kigazdálkodni, a legkevésbé megfoghatók. Ők ugyanis inkább hozzájuk közvetlenül nem köthető társaságokon keresztül veszik fel a járandóságukat. Ezt követően pedig minden külső és belső munkatársunkkal felülvizsgáltuk a megbízási szerződéseket, és jogi tanácsadóink javaslatait követve módosítottuk, akár visszamenőleg is, ahol ez szükségesnek tűnt."#page#

Kettőn áll a vásár

A munkavállalók - vagy alvállalkozók - szempontjából a kérdés többek között úgy vetődik fel: vajon hajlandó-e a megbízóm így is alkalmazni, vagy elveszítem a munkám, ha nem fogadom el az általa diktált feltételeket. Azonban a leginkább érintett szakmákban, a fuvarozók, biztonsági őrök, zenészek, ügynöki munkát végzők, a tömegkommunikációban, a színházak világában dolgozók és más szellemi szabadfoglalkozásúak közül egyre többen biztosak abban, hogy nem is kívánják a vállalkozói szerződést munkaviszonyra átalakítani. Így ugyanis nem kell naponta kötelezően bejárni a munkahelyükre. Ha nem szeretnének, nem kell ügyeletet vállalniuk. S azt sem kéri számon senki, hogy nappal vagy ha úgy tetszik, éjszaka dolgoznak-e. A lényeg, hogy a határidőre elvégzett munkáért kapják meg az előre kialkudott összeget. Igaz ugyan, hogy cserébe lemondanak például a fizetett szabadságról, a végkielégítésről vagy a felmondási védelemről. De ennyit megér a relatív önállóság.

Igaz, lenne köztes megoldás: a szigorú ellenőrzések és a büntetések kilátásba helyezése mellett már tavaly felmerült, hogy németországi mintára Magyarországon is be kellene vezetni az önfoglalkoztatói státust. Az ehhez szükséges jogszabályi módosítások azonban azóta se történtek meg, és lapzártánkkor a parlament őszi ülésszakának a munkatervében szerepel. Ha elfogadják, jövő év január 1-jén lépne hatályba. A javaslatok szerint ez esetben a munkáltatók bér- és adóterhei alacsonyabbak lennének, mint a munkaviszony esetében, és módot adna a munka rugalmasabb megszervezésére. Kiss Péter bejelentése szerint 35 százalékos átalányadó terhelné majd az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulással (ekho) járó szabadfoglalkozású státust. Az átalányt a munkát adó fizetné, és kiváltaná mind a 13,5 százalékos egyéni, mind a 32 százalékos munkáltatói járulékot és a személyi jövedelemadót is. Ebben a rendszerben tehát az adózás és a társadalombiztosítás szempontjából munkavállalónak minősülnének az így dolgozók, ám mivel megmaradna a megbízási jogviszony is, például betegszabadság nem járna nekik.

Számla helyett távmunkásként?

A kényszervállalkozások felszámolására tett ajánlatot - még a jelenlegi jogszabályi lehetőségből kiindulva - a Magyar Távmunka Szövetség is. Szerintük ugyanis a kényszervállalkozók nagy hányada olyan munkakörökből kerül ki, amelyek könnyen átalakíthatók távmunkává. Ahhoz azonban, hogy a munkáltatóknak valóban megérje munkaszerződéssel és nem vállalkozói megbízással távmunkásokat alkalmazni, egy sor jogot és kötelességet tisztázni kellene. Például, hogy miként ellenőrizheti a munkáltató a munkavállaló rendelkezésére bocsátott eszközök használatát. Hogy az otthoni infrastruktúrán a munkavállaló vállalhat-e más cég számára is különmunkát. És adókedvezmények nélkül bizony aligha várható ennek a foglalkoztatási formának a terjedése. Igaz, az idén mintegy 800 millió forintot fordít távmunka-pályázatok kiírására a munkaerő-piaci alapból a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium, amelyet az első félévi munkaterv szerint egyebek között kutatási anyagok készítésére fordítanak.

Teljes cikk a Piac és Profit júniusi számában.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo