A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közzétett adatai szerint a második negyedévben 5,7 százalékkal nőttek a beruházások az előző negyedévi visszaesés után. Az előző negyedévhez képest 1,7 százalékkal emelkedett a nemzetgazdasági beruházások volumene a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Az építési beruházások 10,1, a gépberuházások 0,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A beruházások negyedét adó feldolgozóiparban 7,1 százalékkal, az építőiparban 5,5 százalékkal, míg a mezőgazdaságban 28,8 százalékkal csökkentek a beruházások a tavalyi második negyedévvel összevetve.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a második negyedévi 5,7 százalékos beruházási növekedés pozitív meglepetés volt az első negyedévi visszaesés után. Mint mondta: arra lehetett számítani, hogy a második fél évben nem lesz visszaesés, de a bővülés mértéke kérdéses volt. A GDP-adatokból már lehetett egy 5 százalék körüli beruházás-növekedésre gondolni - mondta. Az elemző rámutatott, hogy az elmúlt egy-két negyedév tendenciái alapján látható volt, hogy lehetnek visszaesést mutató területek, például a feldolgozóipar egy részénél. Ezeken a területeken jellemzően korábban jelentős kapacitásbővítést hajtottak végre, amely most kezd felfutni - közölte.
Németh Dávid szerint az európai uniós források lehívása, az infrastrukturális beruházások az idén még lendületet adnak a beruházásoknak, kérdés viszont, hogy ez hosszú távon mennyire tud fennmaradni. A kormány próbált intézkedéseket tenni, például hamarabb írják ki az új költségvetési periódus pályázatait, de ezt nem lehet annyira felpörgetni, hogy a jövő év elejétől ne legyen visszaesés ezen a területen - vélekedett.
Ürmössy Gergely, az Erste Befektetési Zrt. elemzője szerint a beruházások tekintetében az előző évhez képest az első negyedévben tapasztalt erőteljes visszaesést a második negyedév eredményei sikeresen korrigálták. Hozzátette: összességében az első félévben 1,7 százalékkal növekedtek a beruházások. Ürmössy Gergely emlékeztetett, a feldolgozóipart érintő 7,1 százalékos visszaesés annak tudható be, hogy szemben a tavaly év jelentős autóipari beruházásaival, az idei év második negyedévében már nem látszott hasonló beruházási aktivitás.