Kellemes meglepetés érhet minket az idén

Kellemes meglepetést szerezhet idén az európai gazdaság: alacsony az olajár, kicsi a kamat, javul a lakossági fogyasztás, a bankrendszer kezd hajlani a hitelezésre, az euró pedig sokat gyengült. Az európai részvénypiacok még nem árazták be teljesen a fordulatot.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Pozitív növekedési meglepetés jöhet Európában – véli Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. Az infláció főképp a nyomott olajáraknak köszönhetően alacsony, emiatt átmenetileg emelkednek a reáljövedelmek, és nőhet a lakossági fogyasztás is. Erre tesz rá még egy lapáttal a monetáris politika: az EKB a deflációs aggodalomtól vezérelve tartósan alacsony kamatszintet és gyengébb euróárfolyamot biztosít a fellendüléshez. Ezek a tényezők leszorítják a vállalatok költségeit, növelik a versenyképességet, ösztönzik a beruházásokat, kifizetődőbbé teszik az exportot; nem is csoda, hogy az eurózóna legnagyobb gazdaságaiban – még a déli perifériaországokban is – magasba emelkedtek az üzleti bizalmi indexek.

Ugyancsak a meglóduló növekedés irányába hat, hogy az európai bankrendszerbe visszatérni látszik az élet. Bár az egyes országok között jelentős különbségek vannak, a felmérések szerint a legtöbb európai bank a hitelezési feltételek lazítását tervezi, ami az alacsony kamatkörnyezettel párosulva a meginduló növekedés egyik katalizátora lehet.

Nincs deflációs veszély

„A sokat emlegetett deflációs veszélynek egyelőre semmi jele, a mostani alacsony inflációs környezet rövid távon kifejezetten jó hatással van a fellendülésre” – állítja mindezek alapján a Pioneer befektetési igazgatója. Az Európai Központi Bank aggodalma mégsem volt felesleges, az EKB hosszú ideje lebegtetett lépései nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a deflációs veszély háttérbe szoruljon. Forián-Szabó szerint a nemrég bejelentett kötvényvásárlási programra a jelenlegi javuló makrogazdasági környezetben már nem sok szükség van, de sokat rontana a központi bank hitelességén, ha a régóta ígért és halogatott élénkítésből hirtelen visszakoznának a döntéshozók.

Rég volt ilyen jó évünk – de mi vár ránk idén?
Meglepően kedvezőnek értékelték a KSH által közzétett negyedik negyedéves GDP-adatot gazdasági elemzők, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy ilyen nagymértékű utolsó negyedéves GDP-növekedésre legutóbb 2006-ban volt példa.
A térség növekedési kilátásai ugyanakkor a világ más régióihoz viszonyítva még mindig gyengék, és még mindig számos feszültség terheli az európai gazdaságokat. A befektetési igazgató arra is figyelmeztet, hogy a várható rövid távú sikerek miatt ismét feledésbe merülhetnek a régió hosszú távú versenyképességi problémái. Pedig ilyenek is akadnak szép számmal: az adósságráták még mindig nagyon magasak, sok ország üzemeltet fenntarthatatlan jóléti rendszereket, rugalmatlanok a munkaerőpiacok, és súlyos demográfiai problémák terhelik a nyugdíjrendszereket.

A politikai széljárás kedvezőtlen

A nagyobb ívű átalakításoknak azonban nem kedvez a politikai széljárás. Görögországban választást nyert a megszorításokat elutasító Sziriza, de más országokban is látványosan erősödnek az európai intézményekkel szemben kritikus radikális szervezetek. A görög feszültség a felszíni huzavonák után nagy valószínűséggel meg fog oldódni, ám Európa hamarosan még nagyobb kihívások elé kerülhet, ha a nagyobb államokban – például Spanyolországban – szintén radikalizálódás lesz a korábbi megszorító politika eredménye.

Közép-Kelet-Európa országai komoly haszonélvezői lehetnek a pozitív fordulatnak – véli Forián-Szabó Gergely. Igaz ugyan, hogy erre a térségre az orosz–ukrán feszültség erőteljesebben hat, viszont az adósságráták alacsonyabbak, mint Nyugat-Európában, a munkaerőpiacok rugalmasabbak, a jóléti rendszereket részben már átalakították, ezért jobb a versenyképesség és nagyobb a termelékenységi tartalék is, ami kedvező feltételek mellett gyorsabb felzárkózást eredményezhet.

„Az európai kötvénypiacokon már nem sok tartalékot látunk, de a részvénypiacokban még vannak lehetőségek” – vonta le a következtetéseket a Pioneer igazgatója. Az európai kötvények az EKB beharangozott vásárlásai miatt minden összehasonlításban drágának bizonyulnak, de a részvénypiacokban a fundamentális mutatók és a makrokörnyezet alapján nagyobb tere lehet a további emelkedésnek.

EGÉSZ JÓK A KILÁTÁSAINK
Alapvetően optimisták az idei kilátásokat illetően a hazai intézményi befektetők, a fejlett és a feltörekvő piacokon egyaránt emelkedésre számítanak, az év második felében fel is minősíthetnek minket.

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo