Kedvező év végi tendenciák

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) novemberi értéke 54,5. Folytatódik az októberben indult csökkenő ütemű növekedés. A növekedés mérséklődése kisebb, mint egy hónappal korábban, mivel a BMI értéke csak 1,0 százalékponttal kisebb az októberi index értékénél.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt évekhez viszonyítva az index közel azonos növekedést mutat, mint egy évvel korábban (54,6), valamint azonos az előző három év novembereiben mért Beszerzési Menedzser Indexek átlagos értékével is (54,5). A negyedéves átlagos BMI értékeket tekintve megállapítható, hogy a második negyedévtől kezdve a növekedés üteme meghaladta a 2001-es évben mért értékeket. A 2002-es év utolsó hónapjára nézve kedvező, hogy a részindexek továbbra is növekedést mutatnak. Az éves tendenciák figyelembevételével várhatóan a decemberi csökkenés elmarad majd a tavalyitól, így a negyedik negyedéves átlag és a feldolgozóipar éves teljesítménye kedvezőbben alakul, mint egy évvel korábban.


Az elmúlt hónaphoz hasonlóan a termelési index (56,9) továbbra is növekedést mutat, értéke 3,1 százalékponttal kisebb, mint októberben volt. A termelési mennyiség a textil (65,4) és faiparban (62,5) nőtt a legjobban novemberben. A rendelési index (57,9) értéke, bár 3,6 százalékponttal csökkent, hasonlóan az előző hónaphoz a legnagyobb növekedést mutató részindex. Az új rendelések növekedését jelzők aránya csökkent az előző hónaphoz képet, ami leginkább a múlt havi előrerendelések és az év végi ünnepi leállások következménye. Az év eltelt időszakát tekintve az új rendelések átlagos növekedése továbbra is a legnagyobb (58,5) a részindexek között. A múlt havi lassuló növekedés után ismét gyorsuló ütemű növekedést jelez a beszerzési mennyiségindex (59,4). A beszerzési index február óta folyamatosan növekedést mutat, és az év eltelt tizenegy havi indexértékeinek átlaga (56,4) nagyobb, mint egy évvel korábban volt (54,3). Az idei évben eddig növekedést jelző beszerzési árindex novemberben először enyhe csökkenést mutat (49,0). A beszerzési árak csak a nem fém ásványi termékek iparág esetében nőttek (55,0), a többi iparágban változatlanok illetve csökkentek, melyek közül a legnagyobb csökkenést a kohászat és fémfeldolgozás területéről jelezték (45,5).

A felmérés történetében először jelez növekedést november hónapban a foglalkoztatási index (51,0). Az év ezen időszakára az eddigi tapasztalatok létszámcsökkenést jeleztek, csak a 2000-es évben mutatott az előző hónaphoz képest változatlan alkalmazotti állományt az index. Ezzel az értékkel a január-novemberi indexek átlaga megközelíti a változatlan szintet (50,0).

Az ágazatok szerinti Beszerzési Menedzser Indexek közül ebben a hónapban csak a kohászat indexe (43,0) mutat csökkenést. A legnagyobb növekedés a vegyipart (60,2) és a faipart (60,0) jellemzi. Az ország régiói közül visszaesést mutat novemberben az Észak-alföldi (48,8) és a Nyugat-dunántúli (48,2) régió. A többi területen növekedés tapasztalható, melyek közül a legnagyobb fejlődés a Központi körzetet (61,3) jellemzi.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo