Üzletemberekből álló delegáció élén tesz eleget orosz kollégája meghívásának Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök. A tervek szerint aláírnak egy gazdasági együttműködésről szóló megállapodást is a tárgyaló felek. Minden jel szerint igen jó piacnak számít most is, az elkövetkezendőkben is Oroszország, melynek statisztikai hivatala, bizottsága azt jelentette a minap, hogy a gazdasága tavaly 7,1 százalékkal bővült. Ez ugyan lassabb a megelőző évi 7,3 százalékos ütemnél, de gyorsabb az elemzők számította 6,6 százalékos GDP-növekedésnél. Az árutermelés 6,3 százalékkal növekedett az előző évi 8,2 százalék helyett, a szolgáltatások forgalma 7,9 százalékkal nőtt a 2003-as, 6,9 százalékos gyarapodás után.
Paksi terhek
Minden jel szerint egy prosperáló gazdaság képviselőivel találkoznak és tárgyalnak a magyar miniszterelnököt Moszkvába kísérő üzletemberek. A kormányfőnek látszólag könnyű a dolga, de csak látszólag. Hiszen egyáltalán nem egyszerű problémák megoldásáról is tárgyalnia kell, elegendő arra gondolni, hogy a paksi fűtőelemek Oroszországba való szállítása elé egyre komolyabb akadályokat gördítenek.
Magyarország szeretné elérni, hogy úgynevezett üzleti vízum álljon az üzletemberek rendelkezésére, mert így végre egyszerűsíthető lenne az utazási bürokrácia. Számos hazai cég ugyan közvetlen képviselettel, több pedig saját céggel, vegyes vállalattal végzi üzleti munkáját Oroszországban, illetve a FAK-ban. Nem kevés esetben azonban nem az orosz főváros az a hely, ahol a tartós jelenlétet képes megfizetni az adott cég. Az egyik, kormányzati szinten is fontosnak tartott település Jekatyerinburg, ide azonban még az ITDH-képviselet is csak lassan tud betelepülni.Közgyógy
A magyar cégek közül azoknak mondható látványosan erősödőnek az oroszországi pozíciója, amelyeknek termelési kapcsolatuk is van az ottani piacon. Az egyik ilyen vállalat a Richter Rt., mely a múlt évben a FAK-országok piacán 33 százalékos növekedést tudott elérni. Az orosz piacon az idén várható érdemi átalakulás, hiszen a közgyógyellátás rendszerét alakítják ki, s állítják össze az abban szereplő szerek listáját. A Richter Rt. egyelőre kevés információval rendelkezik a termékei forgalmát érintő változásokról, bár az bizonyos, hogy bővülnek ezáltal az eladások. Az idén is "benne van" az orosz piacban a 10-15 százalékos eladási többlet. A másik jeles hazai gyógyszergyár, az Egis tíz fontos termékét értékesíti Oroszország piacán, de ez a szállítás a cég teljes forgalmának 40 százaléka.