Hogyan érdemes lakástakarékot választani?
A lakástakarék lényege, hogy előre meghatározott ideig, minden hónapban ugyanakkora összeget fizetünk be a számlánkra, amelyre kamatot kapunk. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen feltételekkel és mekkora összeg érhető el a futamidő lejártával. Ahhoz, hogy a lehető legtöbb pénzt kapjuk meg a megtakarítási idő végén célszerű olyan lakástakarékot választani, ahol az EBKM (Egységesített Betéti Kamatláb Mutató) a legmagasabb. Van olyan lakástakarékpénztár, ahol a legnépszerűbb havi megtakarítási összeg 50 ezer forint, amelyre négy éves futamidő esetén 15 százalékos kamatbónusz jár, ez 6,22 százalékos EBKM-et jelent. Ha ugyanerre az összegre nyolc évnyi megtakarítási időt választunk ugyanitt, akkor 30 százalékos kamatbónuszt adnak évente és így 6,14 százalék lesz a hozam.
"Minél rövidebb időre, minél nagyobb jóváírást ígér egy lakástakarék, annál nagyobb lehet a teljes futamidőre vetített hozama a megtakarításnak. Vagyis a legtöbb hozam megszerzéséhez érdemes azt a lakástakarékpénztárt választani, amely 4 éves futamidőnél - a jelenleg elérhető legmagasabb - 15 százalékos, míg 8 évesnél 30 százalékos jóváírást, kamatbónuszt biztosít" - magyarázta Vajnági Richárd, az Online Navigátor Kft. ügyvezetője, a lakastakarekszamla.hu szakértője.
Választáskor érdemes az egyéb költségeket is figyelembe venni, mert sokat megspórolhatunk. Vannak például olyan pénzintézetek, ahol akár számlanyitási díj megfizetése nélkül is lehet lakástakarékot indítani. Érdemes tudni, hogy a számlanyitási díjat és a kamatbónusz mértékét is a lakástakarékpénztár határozza meg. - Az, hogy ilyen kedvező feltételekkel meddig lehet lakástakarékot indítani azt sajnos nem tudni, így amennyiben ezen töri valaki a fejét, akkor nem biztos, hogy van értelme időzni - hívja fel a figyelmet Vajnági Richárd.