A BKIK állásfoglalása szerint a kamara tagjai érdekeltek abban, hogy a költségvetés helyzete minél hamarabb stabillá váljon, és - megalapozottnak látszó garanciák, illetve meggyőző konkrét fejlesztési tervek ismeretében - tudomásul veszik azt is, hogy a költségvetés rendbetétele átmeneti vállalkozói és állampolgári tehernövekedést okoz. A BKIK fellép a versenyképesség romlását előidéző és a felesleges adminisztrációs terheket növelő intézkedések ellen.
A kamara szerint a nem kellően átgondolt és előkészített bevételnövelő előterjesztések intézkedései ellentmondanak a kiszámítható, tervezhető gazdasági környezet követelményének. Ennek következményeként csökken a vállalkozások bevétele, visszaesik a gazdaság növekedése, csökken a vásárlóerő. A BKIK szerint a versenyhátrány csökkentése érdekében a vállalkozások, elsődlegesen a kis- és középvállalkozások, munkahelyek megszűntetésére lesznek kényszerítve, így csökken a költségvetésbe befizetett járulékok és adók összege, nőnek a költségvetés kiadásai.
Kapkodás, zárt ajtók mögött
Rossz megoldásnak és a későbbiekben nem alkalmazható gyakorlatnak tartja a kamara, hogy a társadalom valamennyi rétegét érintő Új egyensúly program kapkodó módon, zárt ajtók mögött, szűk körben, a társadalom, az érdekképviseleti és kamarai vélemények kizárásával készült. Kevésnek tartják a kormányzat által felvázolt megtakarításokat, további lehetőségeket látnak a közlekedés területén. Szükségesnek tartják a közlekedési alágazatok közötti munkamegosztás felülvizsgálatát, a gazdaságtalan alágazatok racionalizálását, a közösségi közlekedés tarifarendszerének átdolgozását, a közlekedési árkiegészítési rendszer, valamint a kedvezményrendszerek felülvizsgálatát, és szociális rászorultsági elv alapján történő átdolgozását.
A lakosság létszámához, a bruttó hazai termék nagyságához, az uniós árszínvonalhoz viszonyítva elfogadhatatlanul magasnak tartjuk a 300 milliárd forint nagyságrendű gyógyszer ártámogatást. Állásfoglalásában a kamara hangsúlyozza, hogy szorgalmazzák a feketegazdaság visszaszorítását, a láthatatlan jövedelmek láthatóvá tételét, elítéli a szabálysértő és adócsaló vállalkozókat, javasolja az ellenőrzések szigorítását, de ugyanakkor tisztában van a hazai kis és középvállalkozói szektor jövedelemtermelő képességének és forrás ellátottságának hiányával, gyengeségével.
A kamara közölte, hogy támogatják az évek óta halogatott állami, önkormányzati, egészségügyi és oktatási reform kormányzati programba állítását. Az állam és intézményei, a közigazgatás hatékonyságának mérése, szolgáltató jellegének erősítése, alapvető versenyképességi szempont. Hiányolják a kormányprogramból a reformtervek és az ígért ország-, illetve gazdaságfejlesztések főbb irányainak, konkrét célkitűzéseinek és eredményeinek bemutatását, a reformintézkedések vállalkozókra, az államra és intézményeire és végül az állampolgárokra gyakorolt különféle hatásait.