A nemzetközi gazdaságot elemezve az Ecostat a Fed szeptemberi döntésére hivatkozik, arra, hogy további 25 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot, ezzel a kamatszint elérte a 3,75 százalékot. Bár a maginfláció nem emelkedett az elmúlt időszakban, a fogyasztói árindex - elsősorban az üzemanyagok drágulása miatt - a várakozások felett nőtt. Az amerikai jegybankot a tőke-javak inflálódása aggasztja, ami mellett további kamatemelés is elképzelhető az év hátralévő részében. Az egyensúlyi problémákat továbbra sem sikerült megnyugtatóan kezelni, a természeti katasztrófák pedig a konszolidációs elképzelések végrehajtását is nehezítik. A növekedési kilátások még mindig kedvezőek, bár a belső kereslet némileg lassult az elmúlt hónapokban. Az Európai Unió növekedési mutatói a várakozások alatt maradtak. Németország gazdasági helyzete ellentmondásos képet mutat. Miközben az exportáló vállalkozások növekedési esélyei javulnak, addig a gazdaságot szerkezeti problémák terhelik. Az uniós költségvetés körüli viták tovább fokozzák a bizonytalanságot a régióban, elsősorban az új tagországokban.
A magyar gazdaság növekedési mutatói továbbra is kedvezően alakultak. Az ipari termelés üteme magas, augusztusban 12 százalékos volt a bővülés, és éves szinten 7 százalékos növekedési ütem várható. A kiskereskedelmi forgalom bővülése továbbra is a várakozások fölött van. Az Ecostat prognózisa szerint az éves növekedés 5 százalék körül alakul. A harmadik negyedévi GDP ütem csak némileg marad a második negyedévi érték alatt, előrejelzésünkben 4 százalékos bővüléssel számolunk. Éves szinten 3,8 százalékkal nőhet a bruttó hazai termék.
A fogyasztói árindex csökkenő trendjét az olaj világpiaci árának emelkedése sem törte meg. Éves szinten 3,7 százalékos áremelkedést prognosztizálunk. A maginfláció továbbra is rendkívül alacsony.
Nyugdíjkorrekció figyelembevételével az államháztartási hiány az előző évi 5,4 százalékról várhatóan 6 százalék fölé emelkedik 2005-ben. A költségvetési törvényben, illetve a konvergencia-programban kitűzött célok nem teljesültek. Továbbra sem biztosított az államháztartás transzparenciája, több bizonytalan tétel is kockázatossá teszi a célok betarthatóságát. A korábbi 3,6 százalékról 6,1 százalékra emelt hiány-cél közelebb áll a realitásokhoz.
Az euróövezeti csatlakozás dátuma körüli bizonytalanságok megnövelték a pénzpiacok volatilitását. A forint árfolyama tartósan 250 forint fölé gyengült az euróval szemben. A további gyengülés esélye jelenleg nagyobb, mint az erősödésé. Fordulópont lehet a decemberben módosuló konvergencia-program, amely a pénzpiacok kedvezőbb megítélését akkor biztosítja, ha az intézkedési tervek kellően megalapozzák az euró bevezetését.
A jegybanki alapkamat csökkentésének esélye minimális. Az árfolyam ingadozása kiemelt szerepet tölt be az elkövetkező hónapokban a Monetáris Tanács döntéseiben. Az Ecostat várakozásai szerint a kamatcsökkentés 2006. első negyedévében folytatódhat, a forint további gyengülés esetén azonban csak később nyílik lehetőség visszatérni a csökkenő trendhez.