A kamara 2002. február és április között 256 céget kérdezett meg úgynevezett követéses vizsgálat során. A rövid, csak nyolc kérdést tartalmazó felmérés eredménye szerint 2000 és 2001 között az exportáló cégek 51 százalékának javult a teljesítménye, és csak 37 százalékuk mondta azt, hogy csökkent a külföldön eladott áru mennyisége. Ugyanakkor 75 százalékuknál a tényleges export elmaradt a tervezettől – tette hozzá Tóth István János , az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemzési Intézetének ügyvezető igazgatója. A kamara felmérése szerint mindössze a cégek 12,3 százalékánál alakult a vártnál kedvezőbben a kivitel.
A tervezettől való eltérés indokaként a megkérdezettek 2/3-a a sávszélesítést nevezet meg, és csak 5 százalék volt, aki szerint a forint árfolyamsávjának kiszélesítése egyáltalán nem volt hatással cégük működésére. Tóth István János elmondta: közel fele a vállalatoknak a termelési költségek további csökkentésével reagált az új helyzetre, 21,5 százalékuk fokozta a termelést, és jelentős volt azok száma is, akik a belföldi értékesítés növelését célozták. Összességében a cégek 70 százaléka a versenyképesség fokozásához vezető megoldásokat választotta. A kamara felmérése szerint a válaszadók mindössze 5,1 százaléka jelezte, hogy cégére drámai hatással – felszámolás, termelés visszafogás, leépítés, bezárás – volt a sávszélesítés. Ez utóbbi válaszra ugyanakkor a legkisebb, elsősorban hazai inputra építő, magyar tulajdonban lévő vállalatok kényszerültek, miközben nagyobb versenytársaik sikeresen tudták tartalékaikat mozgósítani.
A forint 2002 májusig 10 százalékkal lett erősebb, és ennek a hosszú távú hatásai még nem érzékelhetőek – hangsúlyozta Parragh László. A veszélyek azonban látszanak: a külföldi, már itt lévő cégek nem itt fejlesztenek a jövőben, illetve a potenciális befektetők mégsem hazánkat választják beruházásaik színteréül. Másrészt a hazai kicsik kiszorulhatnak a beszállítói piacról (miután a multinacionális vállalatoknak nem lesz drágább importtal helyettesíteni), ráadásul az export területén is romlik a versenyképességük.
Parragh László szerint a hazai vállalkozási környezet egy elsődlegesen növekedés orientált, és csak másodsorban az infláció leszorítását célzó gazdaságpolitikát látna szívesen. Ugyanakkor hozzátette: a költségvetésre nehezedő komoly nyomás nem könnyíti meg a középtávú gazdasági tervek készítését.
Kamarai felmérés a forint sávszélesítésének hatásáról
Nem okozott drámai változást a vállalatoknál a tavaly májusi forint sávszélesítés - mondta Parragh László , a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, a kamara legutóbbi felmérésének tapasztalatait ismertető sajtótájékoztatón. Ugyanakkor a hosszú távú hatásokról még korai lenne beszélni – tette hozzá.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.