A kamara 2002. február és április között 256 céget kérdezett meg úgynevezett követéses vizsgálat során. A rövid, csak nyolc kérdést tartalmazó felmérés eredménye szerint 2000 és 2001 között az exportáló cégek 51 százalékának javult a teljesítménye, és csak 37 százalékuk mondta azt, hogy csökkent a külföldön eladott áru mennyisége. Ugyanakkor 75 százalékuknál a tényleges export elmaradt a tervezettől – tette hozzá Tóth István János , az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemzési Intézetének ügyvezető igazgatója. A kamara felmérése szerint mindössze a cégek 12,3 százalékánál alakult a vártnál kedvezőbben a kivitel.
A tervezettől való eltérés indokaként a megkérdezettek 2/3-a a sávszélesítést nevezet meg, és csak 5 százalék volt, aki szerint a forint árfolyamsávjának kiszélesítése egyáltalán nem volt hatással cégük működésére. Tóth István János elmondta: közel fele a vállalatoknak a termelési költségek további csökkentésével reagált az új helyzetre, 21,5 százalékuk fokozta a termelést, és jelentős volt azok száma is, akik a belföldi értékesítés növelését célozták. Összességében a cégek 70 százaléka a versenyképesség fokozásához vezető megoldásokat választotta. A kamara felmérése szerint a válaszadók mindössze 5,1 százaléka jelezte, hogy cégére drámai hatással – felszámolás, termelés visszafogás, leépítés, bezárás – volt a sávszélesítés. Ez utóbbi válaszra ugyanakkor a legkisebb, elsősorban hazai inputra építő, magyar tulajdonban lévő vállalatok kényszerültek, miközben nagyobb versenytársaik sikeresen tudták tartalékaikat mozgósítani.
A forint 2002 májusig 10 százalékkal lett erősebb, és ennek a hosszú távú hatásai még nem érzékelhetőek – hangsúlyozta Parragh László. A veszélyek azonban látszanak: a külföldi, már itt lévő cégek nem itt fejlesztenek a jövőben, illetve a potenciális befektetők mégsem hazánkat választják beruházásaik színteréül. Másrészt a hazai kicsik kiszorulhatnak a beszállítói piacról (miután a multinacionális vállalatoknak nem lesz drágább importtal helyettesíteni), ráadásul az export területén is romlik a versenyképességük.
Parragh László szerint a hazai vállalkozási környezet egy elsődlegesen növekedés orientált, és csak másodsorban az infláció leszorítását célzó gazdaságpolitikát látna szívesen. Ugyanakkor hozzátette: a költségvetésre nehezedő komoly nyomás nem könnyíti meg a középtávú gazdasági tervek készítését.
Kamarai felmérés a forint sávszélesítésének hatásáról
Nem okozott drámai változást a vállalatoknál a tavaly májusi forint sávszélesítés - mondta Parragh László , a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, a kamara legutóbbi felmérésének tapasztalatait ismertető sajtótájékoztatón. Ugyanakkor a hosszú távú hatásokról még korai lenne beszélni – tette hozzá.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?