A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2006-ban a tavalyihoz hasonló lesz, az infláció tovább csökken, a reálkeresetek gyorsan emelkednek. Az új kormány megalakulása után költségvetési kiigazítás várható, amely megalapozza a kamatok további mérséklését is. Az európai konjunktúra és a hazai üzleti valamint fogyasztói várakozások mintegy fél éve javulnak. A magyar GDP 2005-ben és 2006-ban egyaránt kb. 4,2%-kal emelkedik. A növekedési ütem továbbra is bő 2 százalékponttal gyorsabb az EU átlagánál, de a közép-európai országok közül valószínűleg csak Lengyelországénál erőteljesebb.
Gazdaságpolitikai szempontból 2006 valószínűleg két időszakra oszlik. A választásokig - de részben az őszi önkormányzati választásokig - nem várható érdemi változás. A 2006 kora nyarán megalakuló új kormány azonban feltehetőleg - mintegy nyolc éves szünet után - már valóban az állami tevékenység átfogó modernizálását, s ezzel a felzárkózást, a gazdaság egyensúlyának javítását, az euró 2010. évi bevezethetőségét és az ország nemzetközi megítélésének javítását állítja tevékenysége középpontjába. Ennek érdekében egyrészt már a 2006. évi költségvetési folyamatokra ható kiigazító lépéseket tesz, másrészt megkezdi a 2007-2008. évi reformok valóságos előkészítését. Ebben az esetben a jegybank akár 5% alá is csökkentheti az alapkamatot, miközben a forint erős marad.
Ez év tavaszára az áfa-csökkenés hatására érezhetően 2% alá mehet az árindex. A III-IV. negyedév során azonban - a világpiaci ármozgásokat tükrözve - egyes energiahordozók és más állami/önkormányzati közszolgáltatások ára várhatóan emelkedni fog. Továbbra is árcsökkenés lesz viszont a ruházati cikkek és tartós fogyasztási cikkek piacán. Az év egészében - a kiigazítás tényétől, mértékétől és időzítésétől függően - 2-2,5%-os, az év végén 3% körüli infláció várható.
A versenyszektorban várhatóan átlagosan 5,5%-kal - tehát az Országos Érdekegyeztető Tanácsban elfogadott 4-5%-nál valamivel jobban - nőnek a bruttó keresetek, amiben a közel 10%-os minimálbér-emelés is közrejátszik. A költségvetési szektorban a bruttó keresetek lassúbb, 4,5%-os emelkedése valószínű. A nettó keresetek 2006-ban is mintegy 1 százalékponttal gyorsabban nőnek a bruttónál, így a nemzetgazdaságban legalább 4%-os reálkereset-emelkedés várható.