Közleményt bocsátott ki a MÁV Rt. - mintegy abszolút hivatalossá téve - a szerződéskötés tényét, s ezzel látszólag végérvényesen befejeződött a többszörösen is leállított, megakadályozott versenyezetési folyamat. A lefolytatott ártárgyalások során a vasúttársaság az induló ajánlatokhoz képest mintegy 40 milliárd forint megtakarítást ért el a szerződéses ár tekintetében.
A MÁV Rt. szerződést kötött az összességében mintegy 13 milliárd forinttal olcsóbb és korszerűbb motorvonatokra ajánlatot tevő Stadlerrel - juttatta el közleményét a társaság a Piac & Profithoz. Tehát augusztus 15-én a megszületett a megállapodás a 2004. április 30-án kiírt 30 elővárosi villamos motorvonat beszerzéséről és karbantartásáról. A közbeszerzési pályázat során ajánlatot benyújtó svájci Stadler Bussnang Részvénytársaság nyerte el az üzletet.
A 2005. augusztus 4-én kihirdetett döntést követő 8 napon belül a Közbeszerzési Döntőbizottság nem emelt kifogást, ezzel kinyilvánította, hogy a rendelkezésére álló dokumentumok alapján nem lát jogsértésre utaló körülményeket, amelyek indokolhatnák az ideiglenes intézkedést. A MÁV Rt. vezetése és a tulajdonosi jogokat gyakorló gazdasági és közlekedési miniszter egyeztetett álláspontja alapján a motorvonatok szállítására és karbantartására vonatkozó szerződések abban az esetben lépnek hatályba, amennyiben a MÁV Rt. a beszerzés finanszírozására vonatkozó Finanszírozási Szerződést a finanszírozó pénzügyi szervezettel megköti, valamint ha ezen időpontig a Közbeszerzési Döntőbizottság folyamatban lévő eljárásaiban nem minősíti a MÁV Rt. közbeszerzési eljárását és az azt lezáró döntését jogsértőnek.
A szerződés hatályba lépését követően az első motorvonatok várhatóan 2006 tavaszán érkeznek Magyarországra, a teljes flotta leszállítására 24 hónapon belül kerül sor. A járműflotta a Déli pályaudvarról induló három elővárosi vonalon fog közlekedni, Pusztaszabolcs, Székesfehérvár és Tatabánya irányába. A Stadler a vonatok karbantartására és tisztítására Pusztaszabolcson fenntartó bázist hoz létre a MÁV használaton kívüli teherkocsi-javító műhely területének és infrastruktúrájának megvásárlásával és fejlesztésével.
A svájci cég szerint a FLIRT motorvonat alacsonyabb árával, gazdaságosabb műszaki megoldásaival, nagyobb utaskényelmével és biztonságával nyert a több mint egy évig tartó pályázaton.
A Stadler Rail magyar partnerével a Ganz Transelektróval azon lesz, hogy technológiai transzferrel segítse a magyar vasúti járműgyártási hagyományok újraélesztését és a magyar munkahányad fokozatos és folyamatos növelésével új magyar munkahelyek létrejöttét a projekt folyamán.
(A Népszabadásban hétfőn megjelent értesülés a fentiek fényében talán meg sem történt.)