Kóka szerint jelentős külgazdasági sikereket lehet elérni, ha kifejlesztenének egy olyan "országterméket", amelyben együtt kínálja Magyarország a jó és képzett munkaerőt, a közlekedési, informatikai infrastruktúrát, a több nyelvű környezetet. Hozzátette: ilyen lehet például a szolgáltatási központok területe.
Kóka János méltatta a jelenlévő külgazdasági szakemberek tavalyi munkáját a beáramlott működő mennyisége alapján, de - mint mondta - vannak olyan országok, amelyekben minimális eredménnyel teljesítenek a külgazdasági diplomaták. Tavaly mintegy 5,3 milliárd euró külföldi működőtőke áramlott be az országba, az idén az első félévben azonban csak kétmilliárd euró.
A miniszter hangsúlyozta: mindenkinek magáévá kell tennie az eredményszemléletet. Szeretné, hogy relációnként közösen tűzzék ki az elérendő célokat, és ha kell, vezessenek be ösztönzőket.
A makrogazdasági környezetről szólva a miniszter úgy fogalmazott, hogy az unióból érkező források és a működőtőke- beáramlás stabilizálhatja a gazdasági növekedést. Véleménye szerint az Új egyensúly program kedvező fogadtatásra talált az elemzők körében. Hangsúlyozta: az ezzel kapcsolatos politikai üzenetet a nemzetközi piacokon is tudatosítani kell, mert az ottani reakciók "gazdasági növekedésre válthatók". A politika akkor követné el a legnagyobb hibát, ha elbizonytalanodna.
Egy néhány héttel korábbi, az Ernst and Young által végzett felmérésre hivatkozva elmondta, hogy Magyarország a külföldi működő tőke tekintetében a valóságban jobb helyen áll, mint amilyen kép kialakult róla. Kóka János úgy gondolta, hogy szemléletváltásra lenne szükség, és tudatosabban kellene kezelni az elért sikereket, "el kellene végre hinni azokat".
A hiányosságokról szólva a miniszter utalt a Világbank legutóbbi felmérésére: e szerint Magyarország az 52. helyen áll azon a listán, amelyen azt vették számba, mennyire könnyű céget alapítani, illetve hogyan zajlik egy hatósági eljárás az adott országban. A miniszter megjegyezte: legfontosabb célkitűzése, hogy sikerüljön lebontani azokat az akadályokat, amelyek a gazdasági élet működését korlátozzák.
A tárca átalakításáról szólva a miniszter elmondta, hogy tavalyi racionalizálás után a következő egy-másfél évben további intézkedéseket hajtanak végre, amelyek eredményeként 20 százalékkal javul a hatékonyság.