Feketelista munkaadókról
A Liga Szakszervezet két héten belül listát tesz közzé azokról a munkaadókról, akik súlyos törvénysértést követtek el a munkavállalók kárára - jelentette be tegnap Gaskó István, a szervezet elnöke. A szakszervezeti vezető csak a bírósági és hatósági határozattal lezárt eseteket kívánja nyilvánosságra hozni. A Liga ezzel felhívja a figyelmet azokra a cégekre, amelyek gyakran sértik meg a törvényeket, az őket elítélő bírósági határozatokat nem hajtják végre, a munkaügyi bírságokat pedig könnyedén kifizetik - közölte a Magyar Hírlap.
Kevesebb az új külföldi munkavállaló hazánkban
Összesen 53 324 munkavállalási engedélyt adtak ki tavaly Magyarországon külföldieknek, az új munkavállalók döntő többsége román illetve ukrán. A Szlovákiából érkező közel 18 ezer munkavállalónak az uniós csatlakozást követően már csak regisztráltatnia kell magát hazánkban. Az újonnan kiállított munkavállalási engedélyek száma 18 százalékkal csökkent 2004-hez képest - áll a Népszabadság mai számában.
Lesz-e kedvezményes Áfa?
Az uniós pénzügyminiszterek megegyezése szerint 2010-ig meghosszabbítják az úgynevezett élőmunka-intenzív, helyi szolgáltatások esetében a kedvezményes áfamérték alkalmazásának lehetőségét - közölte a Napi Gazdaság. Hazánk szakpolitikusai jövő héten foglalnak állást a kérdésben. A Kormány már 2006-ban 20 helyett 15 százalékos áfát társíthat a szóban forgó szolgáltatásokhoz, amennyiben március 1-jéig jelzi erre vonatkozó szándékát Brüsszelnek.
Drágább a Brent-olaj, mint valaha
Az európai piacon referenciatípusnak számító Brent-olaj átlagos ára múlt hónapban elérte a 63,86 dollárt. A legközelebbi szállításra érvényes hordónkénti ár havi átlaga még soha nem volt ilyen magas, elemzők szerint a jelenlegi árszintet befolyásolta az iráni atomprogram körül kialakult bizonytalan helyzet. Az OPEC-országok ezen a héten arról döntöttek, hogy magas szinten tartják kitermelésüket - írja a Népszava.
Dioxinbotrány II.
Karantént rendeltek el több száz nyugat-európai állattenyésztő telepen dioxinfertőzés gyanúja miatt. A rákkeltő dioxint ezúttal az állatok takarmányában találták meg az állat-egészségügyi és fogyasztóvédelmi hatóságok. Fertőzött élelmiszereket ugyan még nem találtak, de az érintett belgák és hollandok tartanak tőle, hogy a fertőzött hús már régen a boltokban van. Az Európai Bizottság illetékes szóvivője szerint a mért dioxinszint nagyságrendekkel alacsonyabb, mint 1999-ben volt - írja a Népszabadság.