"Jöjjenek, van még hely!"

Az idén az első hét hónapban a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 56 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 2 százalékkal nőtt, a vendégéjszakák száma az egy évvel korábbi szinten maradt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

Az első félévben a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák 54,3 százalékos szobakihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 2,2 százalékkal nőtt, a vendégéjszakák száma stagnált. Tavaly január-júliusban a szállodák az előző év azonos időszakánál 0,5 százalékponttal alacsonyabb, átlagosan 56 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek. A folyó áron számított bruttó szobaárbevétel és a vendégéjszakák száma egyaránt 1 százalékkal nőtt éves bázison.

Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 17.400 forint (70 euró) volt az első hét hónapban, a mutató kiemelkedően magas, 36.000 forintos (144 euró) értéket ért el a budapesti ötcsillagos egységekben. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 13.300-17.300 forintos (53-69 euró), az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 8.800-10.800 forintos (35-43 euró) szobaárakat érvényesítettek.

2 százalékos szobaárbevétel növekedés

Az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel átlagosan napi bruttó 9.800 forint volt. A legmagasabb összeget, 23.400 forintot a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról, 4.300 forintról a Nyugat-Magyarországon található háromcsillagos egységek számoltak be.

A bruttó szobaárbevétel folyó áron összességében 2 százalékkal nőtt. Ennél számottevően nagyobb emelkedést a Balaton partján működő szállodák regisztráltak, csökkenés a kelet- és a nyugat-magyarországi háromcsillagos egységekben volt.

Nagyjából ugyanannyi vendég

Az idei év január-júliusában a megfigyelt egységekben az eltöltött vendégéjszakák száma nem változott az előző év azonos időszakában mérthez képest. A Balaton melletti háromcsillagos szállodákat a vendégéjszakák számának növekedése jellemezte. A többi szállodában általában csökkent, vagy nem változott lényegesen a vendégéjszakák száma.

A megfigyelt időszakban a budapesti szállodákban minden kategóriában átlagosan 59 százalék fölötti volt a szobakihasználtság, a vidéki hotelekben 45-61 százalékos kihasználtságot mértek. (Összesen 300 milliárd forint értékű beruházásokkal kívánja elősegíteni az állam az idegenforgalom Budapest- és Balaton-központúságának oldását.)

Véleményvezér

Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo