Két-három véleményből a fejvadász, illetve a személyzeti tanácsadó már le tudja vonni a következtetést, milyen szakember a jelölt, és mennyire tud majd együttdolgozni a leendő munkatársakkal, írja a Pályacsúcs Magazin. A referenciakérés bevett gyakorlat szinte minden esetben a közép- és felsővezetői pozíció betöltésénél.
"A referenciák kérésénél azonban nem a kontroll, az ellenőrzés a cél, hanem a a jelöltről szeretnénk pontos összképet kialakítani" - mondja Lukács Zsolt, a Telkes Tanácsadó Rt. üzletfejlesztésért felelős partnere. "A tapasztalatok szerint három referenciaadó személy véleményével még hitelesebb képet lehet kialakítani a jelöltekről."
A referenciaszemélyt a pályázó ajánlja
A referenciákat mindig telefonon kérjük a közép -vagy felsővezetői beosztásra pályázóról. Olyan személyekkel beszélünk, akiket a jelölt maga ajánl a számunkra. Egy optimálisan 10 perces beszélgetés bőven elegendő a pályázó jobb megismerésére, mondja Lukács Zsolt, hozzátéve: a beszélgetés mindig két részből tevődik össze. Egyrészt szóba kerül a pályázó szakmai tudása, tapasztalatai, produktivitása, másrészt stílusa, vezetői képességei.
Három véleményből már összeáll a kép
A módszer azért hatékony, mert a három különböző szakember - volt főnök, kolléga vagy éppen ügyfél - együttes véleményéből fontos következtetéseket tudnak levonni. A pályázók előző munkáltatói vagy ügyfelei többnyire komoly presztízzsel bíró szakemberek vagy cégek, a referenciaadás így egyben szakmai vélemény, egyfajta állásfoglalás.
"Általános szabály: a referenciaanyagban szigorúan csak azokra a megállapításokra, tényekre szorítkozunk, amelyek a munkaviszonyra vonatkoznak. Nem eshet szó a pályázó családi hátteréről és viszonyairól, vallási hovatartozásáról és egyéb nem a munkaviszonyt érintő személyes kérdésről. Megkérdezzük például: Mennyire tűri jól a jelölt a stresszes helyzeteket? Hogyan teljesít az idő nyomása alatt? Fontos szempont, hogy kollégái szerettek-e vele együttdolgozni? Szintén nem elhanyagolható szempont: hogyan tudott együttműködni a többiekkel" - mondja Lukács Zsolt.
"Negatív tapasztalatról nem is tudunk beszámolni: a gyakorlatban nem fordult elő, hogy a jelölteket a referátorok rossz színben tüntették volna fel a pályázót" - összegzi a referenciák kéréséről eddigi tapasztalatait Lukács Zsolt.
Azért tanácsos olyan ex-kollégát megadni, akitől nem haragban váltunk el.