Az elmúlt időszakban megindult élelmiszerár-emelkedés döntően nem az aszály következménye, hanem a mezőgazdasági termékek újraárazási folyamatának része - mondta Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. A hazai és nemzetközi szinten is érezhető drágulás mögött az áll, hogy 2013-2015 körül valószínűleg megszűnnek az uniós közvetlen támogatások.
Az agrártermelők ezért nem az extraprofit, hanem a megélhetés biztosítása miatt kénytelenek emelni az árakat - tette hozzá az államtitkár. Az elmúlt években a mezőgazdasági termékek árai rendre kisebb mértékben emelkedtek, mint az infláció, s ezt a különbséget eddig a termelők nyelték le.
Gőgös kitért arra, hogy a felértékelődő agártermékek a megújuló energia jövője szempontjából új helyzetet teremtenek, ugyanis a korábban előrejelzettnél nagyobb verseny van kialakulóban az alapanyagokért az energetikai célú és az élelmiszer célú mezőgazdasági termelés között. Nem kell hozzá nagy logika, hogy rájöjjünk, ha a gazdák egyre nagyobb területen a bioüzemanyag-gyártás érdekében termelnek, akkor a fogyasztásra szánt növényekből kevesebb lesz, így növelve az élelmiszerek árait.