Jó tendenciák sok talánnal

Az olajár magas szintjét vélelmezi a Kopint-Datorg Rt. előrejelzése, 27,5 dolláros (Brent) éves átlaggal számolnak. Az OPEC március végi kitermelési kvótákról szóló döntésétől sok függ természetesen, de az sem lehetetlen, hogy 30 dollár felett marad tartósan az ár, ami – az autósok kedélyállapotának romlásán túl – az infláció alakulását is befolyásolja Magyarországon.

A fogyasztói árindexet decemberi előrejelzéséhez (6,3 százalék) képest némiképp fölfelé – 6,6 százalékra - korrigálta a Kopint-Datorg Rt. a március 19-én közzétett makrogazdasági prognózisában. Nagyobb változást lehet olvasni az import és az export idei várható adatainál, a kivitel a 8,8 százalék helyett 15,2 százalékos növekedést, a behozatal a 8,5 százalék helyett 14,3 százalékosat mutat, s ez biztató jel. Csakúgy, mint az, hogy az exportnövekedés mértéke meghaladja az importnövekedését is. A Kopint-Datorg a GDP százalékában mért államháztartási hiányt némiképp magasabbra - 4,9 százalék – taksálja, mint amennyivel a kormányzat számol, de a 0,3 százalékos differencia önmagában nem jelentős különbség, csupán arra figyelmeztet: mind a bevételi, mind a kiadási oldalon túl feszes. A gazdaságkutató cég a GDP növekedését viszont pár tized százalékkal alacsonyabbra – 3,4 százalékra – állította be, mint az egy héttel korábban előrejelzést publikáló vetélytárs társaság, a GKI. Ezt viszont semmi mással nem magyarázzák, mint egyszerű óvatossággal.

Az idei trendek között fontos helyet foglal el az, hogy a múlt év vége óta csökken a magánfogyasztás. A reálbérek növekedési üteme 1,5-2 százalék között valószínűsíthető. A múlt év súlyos „hozadéka”, hogy eltűnt a háztartások magánmegtakarítása, csak az utolsó negyevében lehetett látni némi javulást. Az idén valamelyest jobb helyzet alakulhat ki, s a háztartások finanszírozási képessége javulni látszik, nominális értéke várhatóan meghaladja a 2002-es szintet. Élénk beruházási tevékenységre számít a Kopint-Datorg, mégpedig a termelő szférában és az üzleti szolgáltatások terén. E szektorban a külföldi cégek magyarországi leányvállalataitól várható jelentős fejlesztés.

A dezinflációs pályára való visszatérésnek esélyét látja a Kopint-Datorg. Vélelmezik, hogy 255-260 forint/euró árfolyammal lehet számolni, illetve javuló nemzetközi konjunktúrális környezettel, a fogyasztás mérsékelt ütemű bővülésével. A nyár elejétől már mérséklődhet a fogyasztói árak emelkedése, az év elején még 7 százalék körüli 12 havi inflációs ráta éves átlagban közelebb kerülhet a 6,5 százalékhoz, mint a 7-hez. Az olajár világpiaci magas szintjét vélelmezi a Kopint-Datorg Rt., 27,5 dolláros (Brent) éves átlaggal számolnak. Az OPEC március végi kitermelési kvótákról szóló döntésétől sok függ természetesen, de az sem lehetetlen, hogy 30 dollár felett marad tartósan az ár, ami – az autósok kedélyállapotának romlásán túl – az infláció alakulását is befolyásolja Magyarországon.

Március közepére a forint árfolyama megközelítette a tavaly júniusi sáveltolás előtti 251-252 forint körüli értéket. De míg a forint árfolyamának szintje körülbelül megegyezik a 2003-as nyárival, addig a kamat 6 százalékkal magasabb. A 300 bázispontos tavaly novemberi emelés után a Magyar Nemzeti Bank mindmáig nem változtatott a 12,5 százalékos alapkamaton. A Kopint-Datorg utal rá, hogy a kamattöbblet nemcsak a FED, az ECB alkalmazta alapkamatot múlja felül jelentősen, hanem a csehet, a lengyelt, a szlovákot is. A Kopint-Datorgnál azt tartják helyénvalónak, hogy a jegybank fokozatosan, 25 bázispontonként – jelzéseket adva a piacnak – kezdje el a csökkentést.

A világgazdaság végre magára talált, mégpedig nem lebecsülendő módon a Távol-Keleten. A már megszokott Kína mellett a múlt évben Japán is hirtelen és váratlanul növekedést produkált. A Kopint-Datorg szakértői az Európai Unió, illetve az eurózóna országai mellé azonban hozzábiggyesztették a talán szócskát: azaz, ebben a térségben talán érzékelhető élénkülés lesz 2004-ben. Az Egyesült Államok esetében használták még előszeretettel a „talán” szócskát a folyamatokat kommentálandó: a költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg deficitje feszültségeket okozhat, de talán mégis képes Amerika a tavaly óta tartó fellendülést töretlenül folytatni. A világban általánosan észlehető jelenség a növekvő mértékű munkanélküliség.

Érdekes módon az Európai Unió tagjává váló országok – közöttük a visegrádi négyek – munkanélküliségi összehasonlító adatai alapján hazánkban a legkedvezőbb a kép, nota bene: az inaktívak aránya igen jelentős. A Kopint-Datorg statisztikájából is kitetszik, hogy valamennyi kelet-közép-európai országban a feldolgozóipari export javult érdemlegesen, s mindenütt nagy a technológiai import aránya. Szlovénia kivételével a folyó fizetési mérleg, illetve a külkereskedelmi mérleg egyenlege azonos módon kedvezőtlen. Mind a négy visegrádi országban magas az államháztartási hiány, de mindegyikben csökkenést regisztráltak. Az infláció Szlovákiában és hazánkban magas, mindkét államban a hatósági áremelések idézték elő ezt az állapotot. Lengyelországban sikerült stabilizálni a zloty árfolyamát, s ennek jótékony a hatása az ország exportjára. Érdekes összehasonlítást készítettek a Kopint-Datorgnál, miszerint az EU-ba belépő országok lakosságszáma együttesen körülbelül a németországinak felel meg, gazdasági súlyuk pedig körülbelül egyezik Spanyolországéval. E két adat abból a szempontból érdekes, hogy az Európai Unió számára a bővülés nem minősül túl nagy falatnak.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo