Jelentős előrelépés az egységes számviteli nyelv felé

Világszerte jól halad a nemzeti számviteli szabályok egységesülése, a konvergenciának köszönhetően egyre közelibbnek tűnik, hogy a cégek egyetlen, globális számviteli szabályrendszert alkalmaznak pénzügyi beszámolóikban – derül ki a világ hat vezető könyvvizsgáló cégének ma közzétett felméréséből.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A vizsgált 59 ország több mint 90 százaléka szándékozik saját nemzeti számviteli rendszerét a Nemzetközi Jelentéskészítési Standardokhoz (International Financial Reporting Standards - IFRS, korábban IAS) igazítani, sőt, 72 százalékuk ehhez már megfelelő menetrendet és konkrét javaslatokat is készít, míg a tavalyi felmérésben még csak a vizsgált országok egyharmada rendelkezett pontos tervekkel. A GAAP Convergence 2002 című felmérést a BDO, a Deloitte Touche Tohmatsu, az Ernst & Young, a Grant Thornton, a KPMG és a PricewaterhouseCoopers közösen készítette. A nagy auditcégek harmadszor adnak ki közös jelentést: a felmérésben szereplő 59 államot – köztük Magyarországot – gazdasági súlyuk és teljesítményük alapján választották ki.

„Igen bíztató, hogy az országok jelentős többsége határozott lépéseket tesz az IFRS-konvergencia érdekében, hiszen az egységes számviteli nyelv összehasonlíthatóvá és átláthatóvá teszi a befektetésekhez szükséges pénzügyi adatokat. Ugyanakkor az egyes országoknak maguknak kell megalkotniuk és bevezetniük a nemzetközi standardokhoz konvergáló számviteli normákat, ezért a teljes és következetes konvergencia eléréséhez még sok a tennivaló” – hangsúlyozta a projekt magyarországi felelőse, Boros Judit, a KPMG senior menedzsere.

A nemzetközi felmérésben a vizsgált államok fele (51%-a) jelezte, hogy nehézséget jelent számukra néhány összetett nemzetközi standard – például a pénzügyi instrumentumokra vonatkozó, vagy a valós érték alapú számviteli eljárásokra épülő standardok – átültetése. Ezen túlmenően, a megkérdezettek 47 százaléka látja akadálynak, hogy a helyi számviteli normarendszer alapvetően adóközpontú. Mindezek miatt ma még számos országban csak a tőzsdén jegyzett társaságok számviteli szabályozására korlátozzák az IFRS-normák bevezetését, és nem terjesztik azt ki valamennyi társaságra.

„Magyarországon az uniós csatlakozás a tőzsdén jegyzett vállalkozások számára már 2005-től kötelező teszi az IFRS alkalmazását a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítésénél. Megkezdődött a magyar számviteli standardok kidolgozása is – ezek egészítenék ki, illetve helyettesítenék a jelenlegi kizárólag törvényi szintű számviteli szabályozást –, és konszenzus látszik kialakulni arról, hogy e standardok összhangban legyenek az IFRS-standardokkal. Az előkészítő megbeszélések tapasztalatai alapján a jelentős számú és gazdasági súlyú kis és közepes méretű vállalkozások speciális igényei is lényegesen befolyásolhatják a számviteli standardok kialakítását” – hangsúlyozta Boros Judit.

A nemzetközi felmérésben további feladatként fogalmazódott meg az új standardok és értelmezések pontos és gyors lefordítása az adott ország nyelvére. A felmérésben szereplő országok 70 százaléka már átültette a nemzetközi standardokat saját nyelvére, ugyanakkor számos esetben a fordítást nem hitelesítette az IFRS-ért felelős nemzetközi bizottság, az IASB (International Accounting Standards Board). Ráadásul a fordítással rendelkezők mintegy egyharmada ítélte úgy, hogy a fordítások túl lassan készülnek el. „Magyarországon várhatóan 2003 júliusára készül el az IFRS-standardok teljes, hitelesített fordítása” – közölte Boros Judit.

Az IFRS-normák terjedésével egyre nagyobb szükség lenne megfelelő tréningekre is. Biztató, hogy a vizsgált országok 80 százalékában az IFRS egyetemi tananyag, ugyanakkor a válaszadók több mint harmada szerint a témát még nem kezelik súlya szerint a felsőoktatásban.

A nagy könyvvizsgáló cégek hangsúlyozzák, hogy a konvergencia sikeréhez, valamint a szakmai, oktatási és szabályalkotási infrastruktúra fejlesztéséhez együttműködésre van szükség a kormányok, az üzleti élet vezetői, és a könyvvizsgálat szakemberei között. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a szabályok egységesítése alapvető fontosságú, de nem elégséges a pénzügyi jelentések színvonalának emeléséhez: a jobb összehasonlíthatóság csak akkor jelent ténylegesen magasabb szintű számviteli gyakorlatot, ha az írott szabályokat pontosan betartják és betartatják – figyelmeztetett Boros Judit.

  • Az IFRS-konvergenciát támogató országok:
    • 58 %-a minden tőzsdei cégre a nemzeti számviteli normák helyett az IFRS-t alkalmazza, kivéve azokat a területeket, amelyeket az IFRS nem tárgyal.
    • 22 %-a „standardról standardra” elv alapján halad előre.
    • 20 %-a azon a területeken törli el a különbségeket, ahol az praktikus.
    • 57 %-ában kormányzati és felügyeleti kezdeményezésre folyik az áttérés.
    • 15 %-ában a standardalkotók kezdeményezésére folyik az áttérés.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo