Az elmúlt hónapokban a jegybank vezetése megbeszéléseket folytatott a kormányzattal a gazdasági folyamatok várható alakulásáról és a követendő gazdaságpolitikáról. A gazdaságpolitikai célokat a kormány által elfogadott „Fordulat a gazdaságpolitikában” című középtávú programban is meghirdették.
A középtávú gazdaságpolitikai programnak a monetáris politika szempontjából legfontosabb célkitűzése, hogy a magyar gazdaság 2007-re felkészült legyen az euróövezeti csatlakozásra. E célkitűzés teljesítéséhez szükséges, hogy az államháztartás európai szabvány szerint mért hiánya 2005-ben ne legyen magasabb a GDP 3%-ánál és az infláció megfeleljen az euróövezethez történő csatlakozás kritériumainak. A középtávú program a 2005-ben elérendő referenciaértékek teljesítése érdekében folyamatos gazdaságpolitikai alkalmazkodást ír elő. Az államháztartás európai szabvány szerint mért hiányát 2003-ban a GDP 4,5%-ára mérsékli a kormányzat, míg az infláció tekintetében 2003-ra éves átlagos 5%-os, év végére 4,5%-os áremelkedési ütemet irányoz elő.
A jegybank monetáris politikai lépéseivel a középtávú gazdaságpolitikai programmal összhangban álló inflációs pályát igyekszik megvalósítani. A kijelölt pálya nincs ellentmondásban a jegybank korábban kitűzött, 2003 decemberére 3,5-1%-ban meghatározott inflációs céljával, a jegybank 4,5%-ot nem meghaladó infláció elérésére törekszik. Ennek megfelelően a jegybank az elkövetkező időszakban aszimmetrikus módon fog reagálni az infláció pályáját befolyásoló gazdasági folyamatokra. Ha az inflációs előrejelzés középértéke az előrejelzési időhorizonton a kitűzött célsávon kívülre esik, a Monetáris Tanács a monetáris
kondíciók megváltoztatásával befolyásolja az infláció pályáját. A célsávon belül azonban a Monetáris Tanács tolerálja a 4,5%-ot meg nem haladó inflációs szint kialakulását.
A Monetáris Tanács megítélése szerint az elmúlt időszak makrogazdasági folyamatai az inflációs kockázatok növekedése irányába mutatnak. E tényezők közül a legfontosabb az idén közel 10%-kal bővülő lakossági fogyasztási kereslet és a versenyszektor béreinek gyors ütemű emelkedése. A középtávú kormányprogram ugyanakkor olyan pályát irányoz elő, amely jövőre számottevően mérsékelheti az inflációs nyomást. A belföldi kereslet növekedését várhatóan visszafogja az államháztartás európai szabvány szerint mért hiányának 4,5%-ra történő mérséklése. A Monetáris Tanács értelmezése szerint a kormányzat azt is el szeretné érni, hogy jövőre a versenyszektorban legfeljebb 5%-kal emelkedjen a bruttó bérek éves átlagos szintje. A várható adómérséklő intézkedések eredményeként ez a mérsékelt bruttó béremelkedés is a nettó reálkeresetek 3% körüli növekedését biztosítja. A középtávú gazdaságpolitikai programnak megfelelő béralakulás mérsékli az inflációs célok elérésének reálgazdasági költségeit.
Ezzel szemben a kormányzati célkitűzéseknél magasabb béremelkedés az inflációs célok elérése érdekében monetáris szigorítást tehet szükségessé. A dezinflációs pályához nem alkalmazkodó béralakulás rontja a vállalkozások versenyképességét, ami a kivitelre és a beruházásokra gyakorolt negatív hatásokon keresztül visszafogja a gazdasági növekedést és a munkahelyek számának
Az MNB-nek a kormány középtávú gazdaságpolitikai programjában előirányzott költségvetési és bérnövekedési irányszámokra alapozott előrejelzése szerint 2002 decemberére 5,1%, 2003 decemberére 4,3% körüli áremelkedés várható. A célsávon belül maradó alapelőrejelzés mellett ugyanakkor 2003-ban jelentős egy magasabb infláció kialakulásának kockázata. E kockázat fő forrása a versenyszféra béreinek alakulása. A gazdaságpolitikai pályától elszakadó béralakulás esetén nagy a valószínűsége a 2003 végén 4,5%-ot meghaladó inflációnak. Ez a kockázat mutatkozik meg az inflációs előrejelzés legyezőábrájának alakjában.
A Monetáris Tanács megítélése szerint a kormány által kidolgozott középtávú gazdaságpolitikai pálya megvalósulása esetén, a jegybank jelenlegi előrejelzésében szereplő feltételek mellett nem látszik szükségesnek a monetáris kondíciók változtatása. A Monetáris Tanács folyamatosan figyelemmel kíséri az inflációs kockázatokat jelentő gazdasági folyamatokat. A belföldi kereslet és a bérnövekedési ütem magas dinamikájának fennmaradása a jövőben a monetáris kondíciók szigorítását teheti szükségessé.
Jelentés az inflációról (a Monetáris Tanács állásfoglalása)
A Monetáris Tanács 2002. augusztus 5-i ülésén megvitatta és elfogadta az augusztus 15-én publikálandó Jelentés az inflációról című kiadványt.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.