A félvezető szektor gyenge teljesítménye az amerikai részvények eladási hullámát váltotta ki, a júliusi amerikai ISM Manufacturing PMI számai pedig általános recessziós aggodalmakat okoztak. Ezek a félelmek jelentek most meg az ázsiai-csendes-óceáni kockázati piacokon, és az egész területen részvényeladási hullámot váltottak ki.
Az utolsó csepp a pohárban Japán szerdai váratlan kamatemelése volt. Ez a lépés derült égből villámcsapásként érte a japán tőzsdét.
A mostani kamatemelés a jegybank bizalmának olyan szintjét jelzi, amely éles ellentétben áll a korábbi óvatos megközelítésekkel. Mivel a 0,25 százalékos kamatláb még mindig jóval a 2,6 százalékos júniusi CPI alatt van, Japán reálkamatlába továbbra is negatív, így a politika laza és ösztönző. A megjegyzések azonban azt sugallják, hogy további emelés is elképzelhető.
Tekintettel Japán közelmúltbeli devizaintervencióira és a jegybank szélsőséges fordulatára, úgy tűnik, hogy megrendült a japán monetáris hatóságokba vetett bizalom. Mindaddig, amíg a gazdaságot nem éri súlyos csapás, további kamatemelések várhatóak. Japán szigorodó monetáris politikája a jen felértékelődését okozza, nyomást gyakorolva a részvénypiacokra. Ez az elmozdulás felerősíti az exportfüggő ágazatokkal kapcsolatos aggodalmakat, mint például az autóipar és a félvezetőgyártás. A Tokyo Electron közel 12 százalékot esett ma, a Toyota pedig körülbelül 8,5 százalékot esett tegnap. Az export több mint egyötödével járul hozzá Japán GDP-jéhez, ezért a befektetőknek ésszerű átállni a részvényekről a kötvényekre.