A Magyarországon beruházó izraeli cégek jelentős része úgy véli, hogy a magyarok sokkal pesszimistábban látják a világpiaci válság kimenetelét, mint azt az izraeli és a környező országok gazdasági szereplői. Így ott nem csökkent a lakások vásárlásának és építésének üteme akkora mértékben, mint itthon - nyilatkozta Shachaf Alexander, a Neocity Group magyarországi képviselője. A cég egyik mási vezetője szerint a magyarok többsége nem pesszimista, inkább nem mer hitelt felvenni, mert nem tudja, hogyan alakulnak a törlesztőrészletek.
Izraelben már tavaly bevezették a „buy now, pay tomorrow" szisztémát, amelynek köszönhetően a vevőnek egy évig nem kell fizetnie a törlesztő részleteket. Mindezt átvállalja a beruházó. Ennek köszönhetően a vevőnek egy éven át nem kell attól tartania, hogy a következő hónapban magasabb számlát hoz a postás a Ft gyengülése miatt. A szisztéma módot ad a vevőnek, hogy átvészelje a válság okozta legnehezebb időszakot. Egy év alatt van lehetősége arra, hogy az új lakás tulajdonosa tartalékokat halmozzon fel, amelyből finanszírozni tudja az esetleges törlesztő részletek emelkedését.
Magyaroknak ingyen kert kell
A külföldi fejlesztők nemcsak azt állítják, hogy a magyarok pesszimistábbak, hanem azt is, hogy a magyarok kevésbé szeretnek olyan dolgokért fizetni, amelyekért más országokban evidencia, hogy a pénztárcánkba kell nyúlni. . Ilyen például az erkély, amelyet minden országban beleszámolnak (mérettől függően 50%-tól 10%-ig áron) a négyzetméterárba. Budapesten inkább az emberek nem vesznek garázst sem, ha azért fizetni kell. De a legszembetűnőbb különbség az izraeli és a magyar vásárló között, hogy itt a vevő a leghatározottabban tiltakozik akkor, ha a földszinti lakása mellé ajánlott kertért fizetni kell. Izraelben népszerűek a kertkapcsolatos, lakóparki lakások. Ezeket viszonylag magas áron lehet eladni. Itthon azonban több lakópark fejlesztője arra kényszerül, hogy szinte ingyen adja oda a kertet a vevőnek