Önálló stratégia a többségnél
Egy Közép-Európában tevékenykedő kutatóintézet és a Prágai Közgazdaságtudományi Egyetem közös kutatása 6 ország 176 vállalatának és közintézményének HR folyamatait vizsgálta. A felmérésben résztvevő országok: Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia voltak. Hazánkban 21, különböző iparágban tevékenykedő HR-vezető válaszolt a feltett kérdésekre.
Magyarországon a válaszadó vállalatok több mint fele (60 százalék) a központilag, valamint regionálisan kidolgozott HR-stratégiát alkalmazza helyi szinten, de több mint 93 százalékuk saját HR-folyamatot és -szolgáltatást is használ. A cégek közel 70 százaléka a központtól független HR-költségvetéssel is rendelkezik.
Nyolcvan százaléknál prioritás a humánmenedzsment
A kutatás tanúsága szerint Magyarországon a vállalatok 80 százalékánál jelennek meg konkrét HR-prioritások a stratégia kialakítása során, legyen szó rövid, vagy hosszú távú tervezésről; ez a 6 ország közül a legmagasabb érték. A felmérés szerint Ausztriában és Csehországban integrálják legkevésbé a HR-prioritásokat a stratégiai tervezésbe.
A hazai gyakorlatban átlagosan 51 dolgozóra jut egy HR-alkalmazott, ami a 6 országban a legalacsonyabb érték. Ezzel szemben egy HR-menedzser átlagosan 15 beosztottal rendelkezik; ez viszont a 6 országban a legmagasabb szám.
A kutatásban résztvevő magyar vállalatokból 24 százaléka méri a HR vállalati eredményre gyakorolt hatását, például az egy alkalmazottra jutó árbevételt, a bérköltségek hatását a hozzáadott értékre, vagy a befektetett emberi tőke megtérülését. Ezzel egyidejűleg azonban a 6 ország közül Magyarországon méri a legkevesebb vállalat (45 százalék) az alkalmazottak elégedettségét. Csehországban ez 60 százalék, Lengyelországban és Szlovákiában 70 százalék, míg Ausztriában 77 százalék.