Itt a (reform)idő, most vagy soha

A politika a népszerűtlenségétől jobban félt, mint az ésszerűtlenségtől - utalt az elmúlt évtizedek "államstabilizáló" hibájára a pénzügyminiszter.

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lehetőséggel, a szükségszerűséggel most kell élni, nincs értelme várni, a most részét képezi a munkánknak, s végül, de nem utolsó sorban: a reform politikai legitimációja is megszületett a parlamenti választásokkal. E kicsit nyakatekert fogalmazással, több rendhagyó fogalompárosítással a pénzügyminiszter élt egy olyan előadást tartva, melynek alaphangját - szándéka szerint - az adta meg, hogy a kormányprogram előkészületeiről semmi szín alatt nem nyilatkozik. Ezt meg is tette, de a most szócskát többször is hangsúlyozva értésre adta, hogy a menetrend egyet jelent az azonnali kezdéssel.

Veres János pénzügyminiszter a Friedrich Ebert Alapítvány által felkért előadóként Vértes Andrással, a GKI Gazdaságkutató Rt. elnökével egyetemben Reformkényszerek a magyar költségvetésben címmel meghirdetett rendezvényen szerepelt május 9-én este. A fiskális tárca vezetője úgy nem mondott konkrétumokat hallgatóságának, hogy konkréten bejelentette, döntően olyan programot  dolgoztak ki és még javában írják a megannyi részletet, amely mélyreható változások sorát tartalmazza. A köznyelvben ezeket hívják a nagy elosztó rendszerek reformjának. A második Gyurcsány kormány törvénymódosításokkal - alkalmasint kétharmados törvényekkel - indítja el az önkormányzati, az egészségügyi, az állam működésére vonatkozó átalakításokat. A miniszter szavai szerint a maastrichti kritériumok 2008-ban való teljesítésére, a 2010-es euró-bevezetésre koncentráló politika azt is tartalmazza, hogy kerülnek minden olyan beavatkozást a gazdaságba, amelyekkel csak a tárgyévi folyamatokat befolyásolnák, ellenkezőleg, a költségvetés esetében is olyan egyensúlyjavítási lépéseket tartanak reálisnak, amelyeknek hosszabb távon jelennek meg a hatásai.

Veres János az áprilisi államháztartási adatok nyilvánossá válását is elemezte, azt, hogy a januári-februáriak az előre jelzetthez képest jobbak voltak, melyeket rosszabbak követtek márciusban. Az áprilisi számok azonban a kormányzati prognózisnál ugyancsak előnyösebbek, 40 milliárddal lett jobb az államháztartás egyenlege. Ezzel együtt is lényegi, hogy az új kormány hozzákezd az államháztartás hosszú távra szóló reformjához, melyet - érvelt a miniszter - már a választások előtt is képviselt és nyilvánosan is megnevezett a tárca. Magyarországon ma reformhangulat van, a szakemberek, a gazdálkodók körében mindenképpen, de a lakosságtól sem idegenek a változtatások. Az állam működését kell erőteljesen megváltoztatni - nevezte meg a reformok talán első stációját Veres János, aki e követelmény másfél évtizedes előtörténetét egy szójátékkal vázolta fel: a politika a népszerűtlenségétől jobban félt, mint az ésszerűtlenségtől. A kormányprogram a hónap végén lesz nyilvános, június és július folyamán a parlament elé kerül, immáron döntést igénylő törvénytervezetek formájában. Több kétharmadosat is beterjesztenek, s Veres utalt rá, még alkotmánymódosításra is javaslatot tesznek.

Míg a fiskális tárca vezetőjét a titoktartás kötelezte a készülő program részleteinek mellőzésére, addig Vértes András a hozzáértő bennfentes minőségét is sejtetve zavartalanul felvázolhatta előadásában a kormányzati lépések jellegét. A GKI elnöke úgy tapasztalta, hogy a vélelmezett megszorításoknak ugyan nem tapsol majd a társadalom, de mégis várja a komoly átalakításokat. A koalíció reformígérettel nyert, s most a politikai kontinuitást valóban nagy horderejű gazdaságpolitikai fordulattal kell ötvözni. Ennek sikerét mind a társadalom, mind a nemzetközi környezet igencsak várja, ez utóbbi úgy is, hogy keresni akar rajta. A pénzpiacok rengeteg pénzt tartanak az országban - magyarázta Vértes András -, s alapvetően arra játszanak, hogy a forint visszaerősödik.

A magyar gazdaság képes teljesíteni a maastrichti kritériumokat, sőt eddig sem a gazdaságon múlott, hogy nem teljesültek ezek a passzusok, hanem a politikán. Most a politikában is megvan az akarat - érvelt a GKI-elnök -, vagyis teljesíthetők is a maastrichti kritériumok. Vértes szerint a fő kérdés most az, hogy sikerül-e olyan reform- és rövid távú egyensúlyjavító programot összeállítani, amely a magyar GDP 5-5,5 százalékával javítja az állam pozícióját néhány év alatt. Vértes szerint az elkövetkező tíz évnek arról kell szólnia, hogy folyamatosan modernizálódik az állam tevékenysége. De úgy, hogy a teendők zömén az első három-négy évben sikerül túljutni. 

A rövid távú - de Veres Jánosra hajazva: hosszabb távon fenntartandó, trendváltozást eredményező - beavatkozások GKI-s listájának első helyén az állami rendszerek körében elérendő kiadáscsökkentés, illetve bevételnövelés áll. Bár az itt szükséges intézményi változtatások az első időkben kiadásnövekedéssel járnak együtt, de a trend kedvező és szükséges. A kiadáscsökkentések legérzékenyebb, ám legkevésbé elkerülhető passzusa a gázártámogatás két vagy három lépésben történő leépítése. Vértes adatokkal is segített a tisztánlátásban, januárban és februárban 65 százalékkal volt magasabb az importgáz ára, mint egy évvel korábban, s ezt a differenciát ellensúlyozzák támogatásokkal - nyilvánvalóan ésszerűtlenül. Ráadásul a magas jövedelműek ugyanúgy élvezik a kedvezményeket, mint azok, akik tényleg rászorulnak a segítségre. Tehát elkerülhetetlen, hogy a világpiacihoz közelítő "pályára" állítsák a gázárakat, s akik támogatandók, azok valóban kapjanak ellentételezést. Vértes András a bevételek adókulcsokkal való növelését elkerülhetetlennek tartja, sőt tartotta már tavaly szeptemberben is: akkor jelentette ki nyilvánosan is a GKI, hogy az áfa 15 százalékos kategóriáját 20 százalékosra kell felvinni. A cég elnöke szerint a társasági nyereségadó is "feltornázható", s Vértes azt is tanácsolja a kormányzatnak, hogy az eva 15 százalékától is tekintsen el, azaz növeljék ezt a kulcsot is 20 százalékra. Ingatlanadót szintén jósol az elnök, az állami cégek ingatlanait sem kímélve. S végül a munkavállalói járulék növelése is realitás lehet.

A gazdaságkutató a kormányzattól elvárt egyensúlyjavítást - annak hatásait - számszerűsítette is: a reform és a kiigazítás lassíthatja a növekedést, de csak néhány tizeddel, következésképp a 4 százalék fölött marad, ha az EU-ban a 2 százalék körüli konjunktúra is valóságos lesz. Májusban, júniusban és júliusban az infláció még lefelé tart, alatta lesz a 2 százaléknak. Igaz, utána már fölfelé mozdul el, a GKI úgy gondolja, a havi index 4,5 százalék körül alakulhat, legfőképp az egyensúlyjavító intézkedések velejárójaként.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo