Ipari termelői árak – KSH jelentés

Az ipari termelői árak 2002 májusában mindössze 0,1%-kal voltak magasabbak az egy hónappal korábbinál. A termelői értékesítések belföldi árszívonala nem változott, az export forintban mérve szintén 0,1%-kal növekedett áprilishoz viszonyítva.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

2001 májusához képest 12 hónap alatt az ipari termékek termelői árai átlagosan 2%-kal csökkentek; ezen belül az ipari termékeket belföldön 1,2%-kal magasabb áron, kivitelben forintban számítva 4,5%-kal alacsonyabb áron értékesítették.

A belföldi értékesítések<> májusi, az előző hónaphoz képest változatlan árszínvonalán belül az egyes gazdasági ágakat sem jellemezték heves ármozgások. A belföldi értékesítések mintegy 4/5-ét kitevő feldolgozóipar árszintje ugyancsak tartott volt. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és víztermelés ágazatban megjelenő 0,1%-os árváltozást elsősorban a víztermelésben érvényesülő 0,8%-os árnövekedés váltotta ki. A bányászatban mért átlagosan 0,8%-os árnövekedést az energiahordozók 0,4%-os, a fémtartalmú ércek bányászatában közel 2%-os, továbbá a többnyire építőanyagként felhasznált egyéb bányászatban jelentkező 1,1%-os árnövekedésekből tevődött össze.

A feldolgozóiparon belül az ágazatok árindexei áprilishoz viszonyítva 98,3-103,0% között változtak, mindkét szélső érték a vegyipari ágazatokra volt jellemző; előbbi a kőolaj-feldolgozás, utóbbi a vegyi anyagok, termékek árváltozását mérő mutató. Az árváltozások a világpiac ártendenciáját és a kereslet alakulását tükrözik. A belföldi értékesítések döntő hányadát képviselő élelmiszeripar termékeinek árszínvonala átlagosan 0,4%-kal mérséklődött áprilishoz mérten. Az árcsökkenést a húsfeldolgozásban (98,6%), továbbá a tejfeldolgozásban mért (98,9%) árváltozások határozták meg, annak ellenére, hogy néhány, ugyancsak alapvető élelmiszergyártó ágazatban növekedtek az árak (malomipari termékek, kenyér, friss tésztafélék, továbbá tartósított lisztesáru gyártása: 0,6–2,6%). Az italgyártás gyakorlatilag változatlan árszintje mögött az üdítőitalgyártás 0,8%-os árcsökkenése és a bortermelés 0,6%-os, valamint sörgyártás 0,8%-os árnövekedése húzódik meg.

Ebben az évben második alkalommal nem csökkentek az ipari exportárindexek . A májusi enyhe árnövekedését elsősorban a forint árfolyamának mérséklődése eredményezte. Ugyanakkor 2001 májusához képest az exportárszínvonal 4,5%-kal volt alacsonyabb.
Az ipari kivitelben meghatározó gépipari ágazatok árszínvonala májusban érdemben nem változott (–0,1%), és 100 feletti árindex is csak néhány exportágazatban alakult ki, így a vegyi anyagok és termékek kiviteli árai a belföldi értékesítésekéhez hasonlóan nőttek (3,5%).

A vegyi alapanyagok 6,6%-os árnövekedését a műanyag alapanyagok 8,1%-os áremelkedése váltotta ki, emellett jelentősen, közel 7,0%-kal nőtt a mezőgazdasági vegyi termékek, továbbá a festék, bevonóanyagok kiviteli ára is (1,3%). Árnövekedést regisztráltunk a bőrtermék-, lábbeligyártás-kivitelnél (közel 2%), továbbá a fafeldolgozás (1,2%), elsősorban falemezexport (3,3%) területén.

Az ipari termelői árak májusi alakulását rendeltetés szerint tekintve az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatok belföldi értékesítési árai 0,2%-kal nőttek egy hónap alatt (az energiatermelő ágazatok 0,5%-os árcsökkenésének és a továbbfelhasználásra kerülő ágazatok termelésének 0,9%-os árnövekedésének eredőjeként). A belföldön értékesített beruházási javak 0,2%-kal voltak drágábbak, mint áprilisban. A fogyasztási cikkeket gyártók átlagosan 0,2%-kal alacsonyabb áron értékesítettek termékeiket, ezen belül a tartós fogyasztási cikkekért 0,5%-kal többet, a nem tartós fogyasztási cikkekért (pl. élelmiszerek) 0,4%-kal kevesebbet fizettek az ipari termelőknek. Az exportértékesítések – hasonló bontásban – a fentiekkel megegyező tendenciát mutattak.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo