Inkább hosszabbítják irodabérletüket a cégek Közép-Európában

A járvány óvatossá tette a cégvezetőket, ha irodabérleti szerződésükről van. Inkább hosszabbítanak és néha még el is halasztják költözési döntéseiket – derül ki a Colliers International nemzetközi ingatlan tanácsadó friss összefoglalójából.

A koronavírus járvány erős hatással van az irodapiacra, nagyon sok cégvezetőt arra késztetett az elmúlt hetekben, hogy átgondolja, mekkora területet használnak ténylegesen és milyen rugalmas megoldásokkal lehetne biztonságosabbá tenni a benti munkát.

Erről a helyzetről szólva a Colliers International azt írta: tisztán látszik, hogy mindenki komoly nyomás alatt van a jelenlegi helyzetben, és így könnyen hozhatnak gyors vagy akár elhamarkodott érzelmi döntéseket. A bérbeadók és bérlők folyamatosan egyeztetnek arról, hogy miként tudnak közösen túllenni ezen a válságos időszakon.

Az egész régióban, így Magyarországon is elterjedt a bérleti díj halasztása és további kedvezményeket vezetek be a bérbeadók. Mindezt a bérleti díjak csökkentése helyett teszik, ezt szeretnék elkerülni. Az engedményekért/ bérleti díj mentes időszakért cserébe a bérleti szerződések az adott időszakkal történő meghosszabbítását várják el a bérlőktől.

„Az elterjedt 5 éves bérleti szerződéses időtartam következtében feltételezzük, hogy idén többségben lesz a bérleti szerződések újratárgyalása és megújítása. Várhatóan kevesebb új és előbérleti szerződést realizálhatunk, mivel a bérlők a helyzet tisztázódásáig nem akarnak hosszú távon elköteleződni. Emellett arra is van esély, hogy több albérletbe adási ajánlattal találkozhatunk, amennyiben a cégek csökkentik irodaterületeik méretét" – vélik a cég szakértői.
A bérlői biztosítékok alaposabb átvizsgálása várható a jövőben mind a bérbeadók, mind a bankok és befektetők részéről. Ennek köszönhetően csökkenthetik a kockázatokat és biztosíthatják a fenntartható bevételeket. A tanácsadó úgy látja, hogy a befektetésben is visszaesés volt. Főleg annak köszönhetően, hogy még nem látni teljesen tisztán, hogy milyen hatással lesz a jelenlegi helyzet hosszútávon az irodapiacra. Továbbá a befektetők utazási lehetőségeinek korlátozottsága is lassította a tranzakciók előrehaladását. Az országok újra nyitásával, a tranzakciók számának növekedése várható az év második felében.

Közép-és Kelet-Európa fővárosaiban a modern irodaállomány elérte az összesen közel 26,4 millió négyzetmétert. Idén az első negyedévben a fejlesztők több mint 288.000 négyzetméter irodaterületet adtak át, további 3,6 millió négyzetméter pedig építés alatt áll, és várhatóan a következő 2-3 év során készül el.

A régióban a legtöbb irodaterület Varsóban (5,6 millió négyzetméter), Budapesten és Prágában (egyaránt 3,7 millió négyzetméter) található. Idén az első negyedévben a legtöbb irodaterületet Bukarestben adták át (78.000 négyzetméter), ezt követte Belgrád (48.000 négyzetméterrel) és Budapest (45.560 négyzetméterrel). A legtöbb építés alatt lévő irodaterület Varsóban található (792.800 négyzetméter), melyet Budapest (582.000 négyzetméter és Bukarest (380.000 négyzetméter követ.

 

Véleményvezér

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.
A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo