Az infláció dinamikája és a pénzromlás ütemét alakító tényezők alapján a régió gazdaságait három csoportra osztja az ICEG Európai Központ által készített Patterns of Inflation and Disinflation című tanulmány. Az egyik csoportban – balti államok, Csehország és Horvátország – az inflációt a rögzített, vagy erőteljesen irányított árfolyamrendszer és egy szigorú monetáris politika révén már a kilencvenes évek közepére sikerült egyszámjegyűvé csökkenteni. A második blokkba tartozik Szlovénia, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország. Ezekben az országokban a kilencvenes évek második felében lelassult a dezinfláció folyamata, a pénzromlás üteme pedig beragadt a mérsékelt infláció alacsony tartományába. A csoportba tartozó gazdaságok mindegyikénél a jegybankok erőteljes lépéseinek – árfolyamsáv kiszélesítése, hazai valuta felértékelődése, inflációs célkitűzések bevezetése - következtében a közelmúltban az infláció 10 százalék alá csökkent. Oroszországot, Romániát és Ukrajnát viszont még mindig a kelet-európai átlagot tartósan meghaladó infláció, a pénzromlás ütemének erőteljes ingadozása és a inflációs tényezők gyakori változása jellemzi. Ezekben a gazdaságokban csak egy hosszabb távú folyamat eredményeképpen képzelhető el az infláció jelentős mértékű csökkenése.
Rövidtávú folyamatok
Az infláció jelentős csökkenése 2001-ben, és a tendencia 2002-es folytatódása három külső és belső tényezőnek tulajdonítható. 2001-2002-ben a megelőző két évnél jóval mérsékeltebb költséginfláció volt a jellemző. Ebben szerepe volt az eurózóna csökkenő inflációs nyomásának, és nem utolsó sorban az olajárak korábbinál kedvezőbb alakulásának. Ezekben a gazdaságokban azonban az árindexben jelentős az élelmiszerek aránya (a fejlett gazdaságú országok átlagát kétszeresen meghaladó), így az infláció alakulásában fontos szerepe van a mezőgazdasági és az élelmiszerárak változásának. Miután a világgazdaságra továbbra is az olaj- és nyersanyagárak mérsékeltebb növekedése, valamint az élelmiszerárak csökkenése jellemző, várhatóan a dezinflációs folyamatok 2002-ben is folytatódnak.
A nominális bérek alakulásában jelentős különbség mutatható ki az országok között, ugyanakkor a legtöbb közép-kelet-európai gazdaságra a bér- és jövedelemkiáramlás felgyorsulása jellemző. Az okok azonban különbözőek. Esetenként e mögött a lazuló fiskális és jövedelempolitika (Csehország, Magyarország, Románia, Bulgária), máskor a politikai ciklus hatásai (Csehország, Magyarország), illetve a gyors jövedelem-bővülés által a korábbi reálbércsökkenés kompenzálása (Oroszország, Románia, Ukrajna) áll. A munkatermelékenység és a reálbérek növekedése közötti viszony 2001-ben csak Magyarországon és a FÁK országokban alakult kedvezőtlenül.
A dezinflációt segítő harmadik tényező a nemzeti valuták, sőt egyes országokban – köztük Magyarországon is – a nominális árfolyam felértékelődése volt. Több gazdaságban azonban rövidtávon problémát jelenthet a monetáris és fiskális politikák közötti megfelelő összhang hiánya, illetve, hogy az elmúlt 1 – 1,5 évben jelentősen nőtt a költségvetési deficit, valamint a reálbérek.
Középtávú kihívások
A térséget jellemző infláció alakulását az elkövetkező években a következő tényezők befolyásolhatják: az árszerkezet átrendeződése, a gazdaságok reál- és nominális konvergenciája, a monetáris politika és ehhez kapcsolódóan ez árfolyamrendszerek alakulása, valamint a tőkebeáramlások növekedése.
A hatósági árak köre a régióban az összes ár 15-30 %-a között van, és számos helyen még jelentős árkiigazításra van szükség. Ezekben a gazdaságokban az EU csatlakozás hatására bekövetkező árszerkezet változások is okozhatnak átmeneti áremelkedést.
A reál-konvergencia kulcseleme a jövedelmek közeledése a fejlett országokéhoz, és ebben döntő tényező a termelékenység gyorsabb növekedése lesz. Miközben ez mérsékli a költséginflációt, előtérbe kerül a Balassa-Samuelson-hatás. Ennek mértékét a különböző elemzések átlagosan 1,5-2,5 % ponttal magasabb inflációban határozzák meg a kereskedelembe kerülő és nem kerülő javakat előállító szektorokra jellemző eltérő ütemű munkatermelékenység növekedés kapcsán. A maastrichti konvergencia-kritériumok kapcsán a költségvetési hiány és államadósság csökkenése, illetve a kamatok közelítése kedvezően hat az inflációra, ugyanakkor a fiskális korrekció, és a rövidtávú reálkamatokban lévő eltérés okozhat inflációs problémát. Ezen felül a nettó tőkebeáramlás növekedése is kihívást jelenthet az adott országok gazdaságának. A gazdaságpolitikák kialakításakor számítani kell a hazai aggregát kereslet növekedésére, a folyó fizetési mérleg egyenleg romlására, vagy/és a bérek erőteljesebb növekedésére. Mindez azonban megfelelő fiskális- és jövedelempolitikával korrigálható.
Inflációs folyamatok Kelet-Európában
Az ICEG Európai Központja által májusban közzétett tanulmány szerint az elmúlt másfél évben a Kelet- és Közép-Európai országok szinte mindegyikére az inflációs ráták jelentős csökkenése volt jellemző, és várhatóan 2002-ben is a dezinfláció fog folytatódni. Az inflációs folyamatok és kihívások Kelet-Európában címmel közzétett tanulmány ugyanakkor fölhívja a figyelmet néhány, rövid, illetve középtávon elképzelhető veszélyre, amelyre az adott országok gazdaságpolitikájának figyelni kell.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.